Odvolací soud zprostil Päivi Räsänenovou obžaloby: nevinná z „nenávistných projevů“ vůči homosexuálům

„Doufám, že to bude fungovat jako precedens a že ostatní nebudou muset procházet stejným procesem,“ říká křesťanská politička po jednomyslném rozhodnutí tří soudců.

Jedná se o druhé významné vítězství finské křesťanské političky Päivi Räsänenové. Odvolací soud jednomyslným rozhodnutím tří soudců rozhodl, že není vinna z nenávistných projevů vůči homosexuálům.

SOUVISEJÍCÍNáboženská svoboda: Finská poslankyně Päivi Räsänenová stále nemá vyhráno

Portál Evangelical Focus připomíná, že případ Räsänenové začal v roce 2019, kdy na Twitteru zveřejnila text z Bible o homosexualitě, aby vyjádřila nesouhlas s postoji luteránské církve k akcím LGBT Pride. Později ji státní zastupitelství vyšetřovalo také kvůli jí napsané brožuře s názvem Jako muže a ženu je stvořil.

Tato nová porážka státní zástupkyně přichází už podruhé. V březnu 2022 helsinský okresní soud Räsänenovou rovněž osvobodil.

Po vyslechnutí rozsudku Räsänenová novinářům řekla: „Doufám, že tento rozsudek poslouží jako precedens. Jako jakési orientační rozhodnutí, aby ostatní nemuseli procházet stejným procesem jako já“. Křesťanská politička a lékařka pro Evangelical Focus uvedla, že svůj případ vnímá jako šanci povzbudit křesťany, aby se vyhýbali autocenzuře a s láskou, ale jasně hovořili o křesťanské víře na veřejnosti.

Luteránský biskup Juhana Pohjola byl 14. listopadu rovněž prohlášen za nevinného. Byl stíhán za šíření brožury napsané finskou političkou.

Případ však nemusí být u konce, protože státní zástupkyně Anu Mantilaová po vyslechnutí rozsudku sdělila médiím, že bude „vážně uvažovat o odvolání proti rozhodnutí“, a tedy o podání obžaloby proti Päivi Räsänenové k Nejvyššímu soudu.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 15. listopadu 2023 Foto: Facebook – Paví Räsänenová

Tags: ,,,

1 Komentář

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář