Odvolaný biskup Strickland spekuluje o důvodech Vatikánu 

Jen několik hodin poté, co papež František odvolal biskupa Josepha Stricklanda z čela diecéze, texaský prelát zveřejnil svou verzi příběhu, ale zároveň ponechal další zásadní otázky bez odpovědi. 

Strickland v exkluzivním rozhovoru pro LifeSiteNews z 11. listopadu, který poskytl krátce poté, co Vatikán oznámil, že ho papež František zbavil „pastorační správy“ Tyleru, prozradil, proč si myslí, že byl odvolán z funkce.

SOUVISEJÍCÍ Papež odvolal konzervativního amerického biskupa Stricklanda

„Opravdu nemohu hledat jiný důvod než ten, že jsem ohrozil některé mocné pravdou evangelia,“ řekl Strickland, kontroverzní prelát, který se svým početným příznivcům na sociálních sítích pravidelně vyjadřuje k tomu, co považuje za útoky na učení katolické církve.

Catholic News Agency informuje, že během rozhovoru Strickland také zdůraznil, že papež František má pravomoc odvolat ho z vedení diecéze, a často vybízel ty, které tento vývoj rozrušil nebo zmátl, aby se za papeže modlili a neopouštěli církev.

Třicetiminutové vystoupení v médiích však neodpovědělo na několik klíčových otázek ve Stricklandově sáze, například na to, jaké důvody Vatikán k tomuto dramatickému kroku uvedl – pokud nějaké uvedl – a také na to, co konkrétně bude následovat, až biskup zůstane bez diecéze.  

Proč byl odvolán? 

Strickland se svěřil, že byl 9. listopadu požádán o rezignaci, ale že „nemohl o své vůli opustit stádo, které mi bylo svěřeno“. 

Tato verze událostí se shoduje s prohlášením kardinála Daniela DiNarda z 11. listopadu. DiNardo je metropolitou církevní provincie zahrnující diecézi Tyler.

DiNardo ve svém prohlášení uvedl, že po červnové apoštolské vizitaci dvou emeritních amerických biskupů, která se konala na příkaz Vatikánu a zahrnovala „vyčerpávající šetření všech aspektů správy a vedení“ Tyleru za Stricklanda, bylo papeži Františkovi předloženo doporučení, že „pokračování biskupa Stricklanda ve funkci není možné“.

Po měsících zvažování byla texaskému biskupovi předložena žádost o rezignaci a když prelát žádost odmítl, „Svatý otec odvolal biskupa Stricklanda z úřadu biskupa Tyleru“, napsal DiNardo.

Catholic News Agency dále uvádí, že závěry apoštolské vizitace nebyly zveřejněny a Vatikán ani neinformoval, proč byl Strickland z úřadu odvolán.

Na otázku, co stálo za rozhodnutím papeže Františka, Strickland odpověděl: „Jediná odpověď, kterou na to mám, je, že síly v církvi právě teď nechtějí pravdu evangelia.“

Dodal: „Chtějí ji změnit. Chtějí ji ignorovat.“

Strickland neobvinil papeže Františka z toho, že by se podílel na podkopávání církevního učení, ale řekl, že „na něj působí mnoho sil a ovlivňuje ho, aby činil takováto rozhodnutí“. Pro tyto „síly“ jsem „problémem“, a proto tlačí na „odstranění biskupa za to, že stojí za evangeliem“.

Strickland neupřesnil, co „stání za evangeliem“ obnáší, ale pravděpodobně narážel na svou otevřenost a provokativní výroky na sociálních sítích a veřejných vystoupeních.

CNA dále uvádí, že Strickland například 12. května na Twitteru odmítl to, co označil za „program papeže Františka, který podkopává vklad víry“ – podle médií šlo o provokaci, která podle vatikánských představitelů „překročila hranici“, což vedlo k apoštolské návštěvě.

Opakovaně také kritizoval papeže za „nebezpečný“ nedostatek jasnosti v jeho výrocích, zejména v souvislosti se sexualitou, a byl hlasitým kritikem synody papeže Františka o synodalitě. 

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 16. listopadu 2023 Foto: Wikipedie – biskup Strickland

VÍCE

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář