Okolí kostela zaniklé osady Pelhřimovy upravují studenti z několika zemí Evropy

Slezské Rudoltice – Okolí gotického kostela svatého Jiří, jenž je jediným pozůstatkem zaniklé osady Pelhřimovy na Bruntálsku, upravuje 14 studentů z několika evropských zemí. Účastní se tábora, který tam organizuje Hnutí Brontosaurus. Další tábor, jehož účastníci budou také pomáhat s obnovou kostela, se bude konat koncem srpna. Pořádat jej bude Hnutí Duha Jeseníky. ČTK to dnes řekl koordinátor hnutí Ivo Dokoupil, který je zároveň iniciátorem záchrany kostela.

„Mezinárodní tábor Hnutí Brontosaurus pod názvem Get Alive Today začal 4. srpna. Končit bude příští týden v úterý,“ uvedl Dokoupil. Účastní se ho podle něj 14 studentů z Francie, Španělska, Polska a Ruska, kteří zvelebují okolí kostela a pomáhají budovat další část podlahy kostela.

SOUVISEJÍCÍHřbitov zaniklé osady Pelhřimovy na Bruntálsku doplnila díla vytvořená studenty

V pátek 11. srpna bude součástí programu tábora desáté hudební setkání, na němž vystoupí 12 kapel či interpretů. Představí se například manželé Irena a Vojtěch Havlovi či Bára Zemková. Další tábor, jehož účastníci budou také pomáhat se záchranou kostela, se bude v jeho okolí konat od 25. srpna.

Kostel se hřbitovem stojí jen pár metrů od říčky Hrozové, jíž prochází státní hranice s Polskem. Obec Moravské Pelhřimovy byla zrušena začátkem 50. let, když se představitelé státu po komunistickém převratu v roce 1948 rozhodli nejbližší okolí státní hranice vylidnit. V Pelhřimovech srovnali se zemí 66 domů, zůstal jen chátrající kostel.

Památku má od roku 2005 ve své správě Hnutí Duha, které se snaží o její záchranu a postupně ji opravuje. Kostel už má novou střechu i stropy, restaurátoři v něm odkryli a zrestaurovali část vzácných fresek z roku 1420. Hnutí už tam uspořádalo řadu kulturních a vzdělávacích akcí, po více než sedmdesáti letech se tam konala mše.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 10. srpna 2023 Foto: Wikimedia Commons – kostel sv. Jiří

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář