Okolí tří kostelů u místa údajného Ježíšova křtu už jsou bez min

Jeruzalém – Tři ze sedmi kostelů v Kasr al-Jahud na Západním břehu Jordánu jsou poprvé po více než padesáti letech opět přístupné. Věřící i turisté se budou moci do chrámů u místa, kde byl podle legend pokřtěn Ježíš Kristus, brzy vrátit. Mezinárodní tým totiž jejich okolí vyčistil od min, informoval dnes izraelský list Haarec.

Kasr al-Jahud stojí na místě, kde podle křesťanské tradice pokřtil Jan Křtitel před dvěma tisíci lety Ježíše Krista. Poutní místo se nachází na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu poblíž hranice s Jordánskem. Během šestidenní války v roce 1967 tu izraelská armáda rozmístila zhruba tři tisíce min a dalších výbušných zařízení, aby tak zabránila případnému útoku z východu.

Mezinárodní tým, jehož členy jsou Izraelci, Palestinci a Gruzínci, od března tohoto roku pracoval na odminování oblasti a nyní oznámil, že okolí tří ze sedmi kostelů v Kasr al-Jahud je zcela vyčištěné.

„Vyčištění místa, kde byl pokřtěn Kristus, takové vzácné pamětihodnosti, je jedinečnou a báječnou prací,“ řekl Marcel Aviv, ředitel izraelského úřadu pro odminování, který je součástí ministerstva obrany. Britská nadace HALO, která na projektu odminování posvátných míst s izraelskými úřady spolupracovala, uvedla, že nešlo jen o „odstranění starého břemene jednoho konfliktu, ale i o to postavit most mezi rozhádanými komunitami“. Podle nadace na odminování oblasti Kasr al-Jahud přispěli křesťanské, židé i muslimové.

Hledačům se zatím podařilo vyčistit od min okolí tří kostelů: kostela etiopské pravoslavné církve, řecké pravoslavné církve a římskokatolické církve, který patří františkánskému řádu. Zbývá ještě zpřístupnit kostely čtyř pravoslavných církví: koptské, rumunské, ruské a syrské. Práce na odminování jejich okolí bude podle izraelského ministerstva obrany trvat ještě osm až dvanáct měsíců. Až poté by se měla celá oblast zpřístupnit turistům a věřícím.

Jordánsko podepsalo s Izraelem mírovou dohodu v roce 1994. Trvalo ale mnoho let, než se začalo s odstraňování min na hranici Jordánska a Západního břehu Jordánu. Sedm kostelů, které leží asi kilometr a půl od vlastního místa údajného Ježíšova křtu, bylo proto opuštěných více než 50 let.

Kasr al-Jahud je pro křesťany po Chrámu Narození páně v Betlémě a Chrámu Božího hrobu v Jeruzalémě třetím nejposvátnějším místem. Podle některých legend nicméně Jan Křtitel Ježíše Krista pokřtil na opačném břehu řeky v dnešním Jordánsku. Důležité je poutní místo Kasr al-Jahud ale i pro Židy: právě na tomto místě podle Bible vstoupili do Země zaslíbené.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?

 

Autpr: ČTK  Foto: Max Pixel, ilustrační

 

2 Komentáře

  1. Bohu díky….nádherné místo, řadu let se tam nesmělo, pak jen jednou za rok. V poslední době volně. Moc se těším, že uvidím konečně i ty staré kaple v okolí.

    Odpověď
  2. Pokud se tam někdy dostanete, připomeňte si tam svůj křest důkladnou veřejnou zpovědí a převlečením do bílého roucha s ponořením do vod Jordánu…

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář