Na Okraj filmu Anděl Páně 2

 

Dalo by se říci, že česká filmová pohádka, to je fenomén. A ještě více se to určitě projevuje v čase kolem Vánoc. Kdy jindy sledovat příběhy o boji dobra se zlem, kdy jindy doufat ve vítězství toho správného prince nebo chasníka, který stojí na dobré cestě, kdy jindy mít naději i tam, kde už naděje umírá?

Nechci se dnes pouštět do polemiky o tom, co je a co není na pohádkách dobré a co špatné, které pohádky jsou vhodné a které nikoliv. Skutečně se domnívám, že toto rozhodování je především v kompetenci rodičů a pak také každého člověka a jeho vlastního vkusu, svědomí, názoru. A právě s tímto vědomím bych ráda přidala pár slov k filmové pohádce Anděl Páně 2, která od počátku prosince 2016 válcuje česká kina.

Když režisér Jiří Strach natočil před jedenácti lety film Anděl Páně, jistě netušil, jakou lavinu strhne. Kdo ví, co stojí za úspěchem téhle pohádky – zda groteskní dvojice anděl Petronel – čert Urijáš v podání Ivana Trojana a Jiřího Dvořáka, jednoduchý příběh o tom, že pýcha předchází pád nebo exteriéry zimní Šumavy, které prostě vezmou za srdce už jen z principu (čím jiným se v rámci zimního nicnedělání potěšit než právě pohledem na promrzlé stráně; z tepla sedačky se to přece skvěle sleduje). Je možné mít k filmu mnoho výhrad (především není vhodné brát ho jinak než pohádku – rozhodně to není učebnice náboženství nebo dokonce příručka pro první seznámení se s vírou), ale jisté je, že už jednička diváky velmi zaujala. Dokonce natolik, že podle výzkumů je to jedna z mála novějších pohádek, ke které se diváci stále rádi vracejí. A tak Jiří Strach přistoupil k natočení pokračování, kterému se původně velmi bránil.

Anděl Páně 2 je postaven především na vtipu ústřední dvojice anděl – čert. Jednoduchý příběh o hledání jablka ztraceného z ráje se odehrává především na zemi – a tam je prošpikován hlavně sociálními motivy. Tak například chudá švadlena v podání Vici Kerekes se jako samoživitelka stará o svou dcerku – Aničku Čtvrtníčkovou, sama vykořisťována zbohatlíkem, majitelem šicího salónu, takto Bolkem Polívkou. Zlodějíčci, kteří se vydávají za anděla, čerta a Mikuláše (Pavel Liška, Stanislav Majer a Marek Taclík), se nezdráhají došlápnout si na slabší. Děti z bohatších rodin, které šikanují chudou dceru švadlenky. A i když Andělá Páně 2 má být především pohádka o odpuštění, tak k nápravě se tu šance nedává, zato všichni nezdárníci jsou „po zásluze“ potrestáni. To vše v kulisách krásného zasněženého Českého Krumlova a mnoha další míst, která lahodí oku. Prostě dokonalý mix pro to, aby vznikla další pohádka, která bude brát své diváky za srdce. Dle ohlasů se tak také děje.

Navzdory vlně pochvalných poděkování mi to nedá a zmíním i pár mínus. V kině jsem totiž potkala malé děti, které se zjevně nudily. Asi se ztratily v záplavě katolických vtípků a narážek – pohádka je jimi totiž prošpikovaná, a tím pádem více „dospělá“. Dospělí diváci jsou potěšeni a adresují režisérovi mnohá dojatá poděkování. Nedá se ovšem nevšimnout si také prohlášení typu „Už se těším do pekla za Urijášem, to bude aspoň sranda“ – a to patrně není úplně chtěný produkt pohádky režírované katolíkem Strachem. A i když se Bible zmiňuje o poradě „synů Božích“, na které Bůh doporučuje ďáblu, aby vyzkoušel bezúhonnost Joba, myslím, že touto scénou nejde zaštiťovat skutečnost stálého přebývání ďábla Urijáše v nebi, tak jak ji film prezentuje, o jeho pobytu „na výsostech“, který je i pro anděla Petronela za odměnu, ani nemluvě. A především – Anděl Páně 2 má být film o odpuštění. Ale jediné odpuštění, ke kterému ve filmu dojde, je vlastně takové odpuštění – neodpuštění mezi andělem a ďáblem, v jejich „přátelství“ až za hrob, nebo vlastně z nebe na zem. V téhle zápletce je za popletu a pachatele škody anděl a ďábel vlastně „nic tak špatného“ neudělá.

Proč o tom všem píšu? Anděl Páně je film, který není dost dobře možné minout. Nejspíš se dříve nebo později potkáte s někým, kdo se vás na něj zeptá, bude chtít znát váš názor křesťana, bude vás konfrontovat s obrazy nebe, jak je ve filmu prezentováno. Přiznávám, že sama nevím, co bych na takové otázky úplně přesně odpověděla. Ale stojí za to snažit se mít nějaké odpovědi. Protože ty otázky nejspíše přijdou. A možná nejen kvůli filmu Anděl Páně 2.

 

Autor: Lucie Endlicherová
Foto: Youtube

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář