Olomouc si připomene výročí jmenování Rudolfa Jana arcibiskupem

Olomouc – Výstavami, koncerty i publikací se chystá v letošním roce připomenout olomoucké arcibiskupství dvousté výročí od jmenování Rudolfa Jana olomouckým arcibiskupem. Rakouský arcivévoda, olomoucký arcibiskup a následně kardinál se zasloužil o prosperitu a rozkvět města i celého regionu. Oslavy se chystají během následujících měsíců, první z nich bude mše v katedrále svatého Václava tuto neděli, řekl dnes ČTK mluvčí olomouckého arcibiskupství Jiří Gračka.

„Třetí olomoucký arcibiskup Rudolf Jan pocházel z habsbursko-lotrinského rodu. Do Olomouce přišel jako jednatřicetiletý mladý muž plný elánu a vizí. Vedle příkladné péče o arcidiecézi obnovil také zdejší univerzitu, založil huť ve Vítkovicích, z níž se posléze staly slavné železárny, a v Olomouci nechal vytvořit první parkový prostor, jehož slavná alej dodnes nese jeho jméno,“ uvedl olomoucký arcibiskup Jan Graubner.

Podle olomouckého primátora Miroslava Žbánka patří Rudolf Jan k čelním postavám dějin Olomouce. „Městu v mnohém pomohl, zamiloval si ho a cítil se tu doma. O tom konečně svědčí i jeho přání, aby po jeho smrti uložili srdce do katedrály sv. Václava. Tak se také v roce 1831 stalo a jeho srdce je tam dodnes,“ poukázal primátor.

Slavnostní zahájení programu věnovaného památce Rudolfa Jana se uskuteční v neděli 6. ledna v katedrále sv. Václava v Olomouci. Mši od 10:00 bude celebrovat arcibiskup Jan Graubner a po jejím skončení se slavnostní průvod odebere do katedrální krypty, jejíž západní stěnu zdobí busta arcibiskupa Rudolfa Jana. „Právě zde, pod pamětní deskou s latinským nápisem, je totiž uloženo jeho srdce,“ uvedl mluvčí arcibiskupství Jiří Gračka. Doplnil, že rozpis dalších akcí věnovaných v roce 2019 této osobnosti bude uveřejněn ve druhé polovině ledna na webu www.ado.cz.

Rudolf Jan byl nejmladším synem budoucího císaře Leopolda II. a jeho manželky Marie Ludoviky Španělské. Olomouckým arcibiskupem byl jmenován v březnu v roce 1819, o tři měsíce později byl jmenován kardinálem. Před svým nástupem do biskupského úřadu byl žákem Ludwiga van Beethovena, který jej vyučoval ve hře na klavír. Zemřel 24. července 1831 v Badenu u Vídně.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?

 

Autor: ČTK  Foto: Wikipedie, Rudolf Jan

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář