V Olomouci proběhne konference o úskalích umělého oplodnění

 

Nadační fond Credo a Centrum pro rodinný život zvou širokou veřejnost na jednodenní konferenci s názvem „Když dítě nepřichází“, která má upozornit na různá úskalí umělého oplodnění a zároveň nabídnout párům jiné možnosti řešení neplodnosti. Uskuteční se v sobotu 18. března v sále Arcibiskupského paláce v Olomouci. Přednášet budou psychoterapeutka MUDr. Taťjana Horká, gynekoložka a vedoucí CENAP MUDr. Ludmila Lázničková, rodinná terapeutka Mgr. Hana Imlaufová a další zajímaví hosté. Prostor bude i pro dotazy a osobní konzultace.

Neplodnost v České republice prudce stoupá. Jde o velmi bolavé téma a páry, kterým se nedaří otěhotnět, hledají různá řešení. Jednou z možností, která je doporučována, je umělé oplodnění. Tato metoda však má úskalí, o kterých se nemluví. „Myslíme si, že by veřejnost měla o negativních dopadech asistované reprodukce vědět. Zároveň chceme nabídnout párům, kterým se nedaří založit rodinu, další pohledy na možnosti řešení nechtěné neplodnosti,“ říká Michaela Straková z nadačního fondu Credo. Na konferenci „Když dítě nepřichází“ jsou zvány páry, jednotlivci i široká veřejnost. Uskuteční se v sobotu 18. března v sále Arcibiskupského paláce v Olomouci. Přihlásit se můžete online na internetových stránkách www.credonadacnifond.cz.

Pozvaní odborníci přiblíží problematiku především v kazuistikách a konkrétních příbězích z praxe, kdy se setkávají ve svých psychoterapeutických poradnách s dětmi i rodiči, kteří se v minulosti rozhodli pro metodu umělého oplodnění.Můj příspěvek na konferenci vychází z žitého příběhu klientky, dnes již plnoleté ženy, která hledala své kořeny,“ uvádí psychoterapeutka MUDr. Taťjana Horká z brněnské poradny Psychoprofi. Příběh ukazuje na velkou touhu rodiny po dítěti. Tak velkou, že přichází anonymní dárce semene. „Budu mluvit o tom, jak tuto anonymitu ,vidělo‘ dítě, které nevědělo, ale cítilo, a jak s anonymitou zacházeli rodiče,“ pokračuje Horká s tím, že sama při práci s tématem umělého oplodnění prošla osobní proměnou.

Nechtěná neplodnost je velmi bolavé téma. Primárním místem, kde se toto téma otvírá po odborné stránce, je gynekologická ambulance. Postupy, jak dosáhnout početí dítěte, mohou být více nebo méně úspěšné a také více nebo méně zdraví poškozující. O tom, jaké možnosti dnešní medicína nabízí, co je akceptovatelné a co naopak ve skutečnosti škodí, bude mluvit známá gynekoložka a vedoucí CENAP MUDr. Ludmila Lázničková.

V příspěvku „To nám tehdy neřekli…“ přiblíží obtíže a pochybnosti rodičů dětí z umělého oplodnění pracovnice Křesťanské pedagogicko-psychologické poradny v Praze Mgr. Hana Imlaufová. Dalším přednášejícím bude urolog MUDr. Martin Šmehil, který nabídne komplexní náhled na nejčastější příčiny nechtěné bezdětnosti ze strany muže, možnosti jejich diagnostiky a řešení z pohledu urologa bez použití metod asistované reprodukce. Pozvání na konferenci přijal také P. ThLic. Tomáš Klíč, který se na téma podívá z pohledu křesťanské víry. Kromě přednášek bude prostor pokládat přednášejícím dotazy a také možnost případných osobních konzultací.

 

Autor: Michaela Straková
Tisková zpráva
Foto: unsplash.com

 

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář