Olomoucká filharmonie připomene koncertem výročí evangelické konzervatoře

Olomouc – Koncertem klasické hudby připomene ve čtvrtek Moravská filharmonie Olomouc 30. výročí Konzervatoře Evangelické akademie v Olomouci. Sólistkou koncertu bude houslistka Hana Jasanská, Moravskou filharmonii doplněnou o žáky Evangelické akademie bude řídit skladatel a dirigent Jan Kučera. Na koncertu zazní ve světové premiéře i jeho skladba Carpe diem, sdělil dnes ČTK mluvčí filharmonie Miloš Adámek.

Koncert nese název To nejlepší z klasiky, filharmoniky povede bývalý šéfdirigent Karlovarského symfonického orchestru Jan Kučera, který je řazen mezi nejvšestrannější české umělce. „Skladatel, klavírista a dirigent Jan Kučera v pozici skladatele zasahuje do mnoha oblastí, věnuje se nejen tvorbě symfonické, komorní či písňové, ale je i autorem dvou oper a dvou baletů, napsal více než třicet scénických hudeb, bohatá je i jeho aranžérská činnost a nevyhýbá se ani jazzu. Koncertní předehru Carpe diem napsal na objednávku Moravské filharmonie k 30. výročí vzniku Konzervatoře Evangelické akademie v Olomouci,“ uvedl Adámek.

SOUVISEJÍCÍFestival Dny židovské kultury Olomouc se letos zaměří na téma košer

Návštěvníci koncertu uslyší kromě jeho skladby také Koncert pro housle a orchestr od Felixe Mendelssohna-Bartholdyho a jednu z nejslavnějších symfonií světové klasické hudby Symfonii č. 5 „Osudová“ skladatele Ludwiga van Beethovena.

Konzervatoř Evangelické akademie byla založena v roce 1990 z iniciativy hymnologického poradního sboru Českobratrské církve evangelické. Tento poradní sbor pod vedením manželů Horkých, pozdějších zakladatelů školy, se soustředil na obnovu vzácné tradice církevní hudby studiem starých husitských a bratrských kancionálů i písňové tvorby široké zahraniční ekumeny. Právě z této iniciativy se v době sametové revoluce zrodila myšlenka založení konzervatoře, která by jako jediná v té době navázala na přerušenou kontinuitu vývoje církevní hudební tradice v naší zemi, stojí na stránkách https://www.konzervatorolomouc-kea.cz/ .

Výuka na konzervatoři byla zahájena 1. září 1991. Od roku 2008 konzervatoř působí v prostorách bývalé kanovnické rezidence ve Wurmově ulici v Olomouci.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 7. října 2021 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář