Olomoucké arcibiskupství a filharmonie chystá adventní koncert

Olomouc – Moravská filharmonie spolu s Arcibiskupstvím olomouckým chystá na pondělí 7. prosince benefiční koncert, vysílat ho bude živě z dvorany Arcibiskupského paláce. Adventní koncert zazní v podání hudebního souboru Tria Martinů, připomene i významná jubilea tří velikánů hudebního světa: Beethovena, Martinů a Dvořáka. Koncert je pro všechny posluchače zdarma, jejich dobrovolné příspěvky půjdou na podporu projektů charity, sdělila ČTK mluvčí filharmonie Andrea Pitronová.

Benefiční koncert v době adventu připomene 250 let od narození Ludwiga van Beethovena (17. prosince), 130 let od narození Bohuslava Martinů (8.prosince) i nadcházejících 180 let od narození Antonína Dvořáka.

Poklonu jim složí při koncertu v Arcibiskupském paláci složí Trio Martinů – komorní soubor, který letos slaví jubileum 30 let od svého založení. „Posluchači Moravské filharmonie budou moci být, samozřejmě poplatně vládním opatřením, u velké události s námi, a to díky dalšímu z našich živých přenosů. Jejich prostřednictvím se snažíme i v této nelehké době rozdávat lidem radost v podobě hudebních zážitků,“ uvedl k poslechu živého streamu ředitel Moravské filharmonie Jonáš Harman. 

Záštitu nad koncertem převzal olomoucký arcibiskup Jan Graubner. „Pravidelné koncerty pro veřejnost začal ve slavnostním sále pořádat žák slavného Beethovena kardinál Rudolf Jan. Mám radost, že z tohoto místa může i za koronavirového omezení znít k mnoha posluchačům krásná hudba. Všem přeji, aby pozitivně naladěni krásou byli i zdravotně odolnější,“ doplnil Graubner, který se sám nyní potýká s nákazou koronaviru.

Během koncertu zazní Beethovenovo Klavírní trio c moll, od skladatele Martinů to bude Klavírní trio č. 2 d moll a do třetice zazní Dvořákem mnohokrát revidované Klavírní trio f moll, které sklidilo velký ohlas hned po premiéře i u náročné vídeňské kritiky.

Benefiční adventní koncert Tria Martinů bude v Arcibiskupském paláci. Živý přenos mohou diváci sledovat od 19:00 přes facebook a webové stránky Moravské filharmonie Olomouc. Na youtube kanálu Moravské filharmonie bude k dispozici videozáznam koncertu.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 7. prosince 2020 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář