Ombudsmanka tvrdí, že Ministerstvo vnitra pochybilo při rozhodování o azylu pro čínské křesťany

Praha – Ombudsmanka Anna Šabatová tvrdí, že Ministerstvo vnitra pochybilo při posuzování azylu pro čínské křesťany, když nerozhodlo ve lhůtě stanovené zákonem o azylu. O prodloužení lhůty je také mělo informovat, co se však nestalo.

V rozhovoru pro Český rozhlas Linda Janků z kanceláře veřejné ochránkyně práv řekla, že se jedná o závažné pochybení ze strany ministerstva. Úřad ombudsmanky zjistil, že v některých případech byla doba překročena až desetinásobně.

U žádostí, které byly podány po roce 2015, nový zákon počítal s fixní dobou trvání rozhodování maximálně 18 měsíců. „Ani v jenom z těch případů ministerstvo vnitra tu maximální lhůtu 18 měsíců nedodrželo,“ uvedla pro Český rozhlas Janků.

Informace o pochybení při posuzování případů čínských křesťanů byly podle Lindy Janků předány soudu, který v současnosti rozhoduje o jejich případech.

Křesťané v Číně patří k pronásledovaným komunitám. Tamní komunističtí vládci sice uznávají katolictví i protestantství, na církve ale dohlíží tajná policie. Další nelegální křesťanské církve čínský režim potírá.

Na podporu jejich situace vznikla iniciativa Azyl pro čínské křesťany, která v září vydala prohlášení: „Modlíme se za celou situaci a věříme v nezávislé rozhodování soudů v této záležitosti. Známe příběhy konkrétních žadatelů a jsme přesvědčeni o tom, že v jejich zemi jim hrozí reálné nebezpečí, a že v případě jejich návratu budou stíháni už za samotný fakt, že podali žádost o azyl.“

„Jsme si vědomi toho, že není jednoduché rozlišovat, kdo naši pomoc opravdu potřebuje, ale víme o tom, že tito lidé jsou pro svoji víru pronásledováni a ohroženi na životě. Pojďme jim pomoct v tom, aby mohli svobodně vyznávat svoji víru a buďme vděčni za to, že můžeme žít v zemi, kde je to možné.”

V Česku podle posledních statistik ministerstva vnitra ke konci loňského listopadu žilo 4370 Číňanů, kteří měli povolený trvalý pobyt. Dalších 2472 mělo povolený pobyt přechodný.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?

 

-mn- Foto: screenshot YouTube

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář