Oprava kostela v Chlumu u Třeboně, který zasáhl požár, potrvá několik měsíců

Chlum u Třeboně – Oprava kostela v Chlumu u Třeboně na Jindřichohradecku, který minulý týden zasáhl požár, potrvá zřejmě několik měsíců. Kostel je nyní zavřený a bohoslužby slouží farář v nedaleké Majdaleně. ČTK to řekl mluvčí českobudějovického biskupství Petr Samec. Požár podle prvotních odhadů způsobil škodu 15 milionů korun.

Biskupství však nevylučuje, že nakonec částka bude ještě vyšší. Požár zasáhl část střechy a mimo jiné vážně poškodil varhany a další předměty v interiéru. „Při rekonstrukci budeme postupovat vždy po konzultacích s památkáři. Přibližně v polovině dubna by měly práce začít. Uvidíme, jak moc byly poškozeny krovy. Ale priorita pro nás je co nejvíce věcí opravit, pokud to půjde a ne pořizovat nové. Hlavně potřebujeme co nejdříve rekonstruovat střechu,“ uvedl Samec. Některá zasažená místa na střeše nyní provizorně zakrývají plachty, aby dovnitř neteklo.

SOUVISEJÍCÍŠkoda po požáru kostela v Chlumu u Třeboně přesáhne odhad, oheň poškodil varhany

Městys Chlum u Třeboně pořádá veřejnou sbírku na opravu kostela. Po týdnu je na účtu 280.000 korun. „Sbírka je otevřena do konce března 2025. Nedali jsme si žádný cíl, jakou částku bychom si tam přáli mít. Uvidíme, co se podaří shromáždit,“ řekla ČTK starostka Chlumu u Třeboně Jitka Bednářová. Samec dodal, že biskupství také vyhlásí sbírku na rekonstrukci kostela, zahájí ji 14. dubna.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 4. dubna 2024 Foto: Wikimedia Commons

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář