Opravdu milé překvapení (recenze)

Knížka akorát do ruky, vůně čerstvého tisku a papíru, přívětivá grafická úprava. Zvídavost téměř netrpělivá, jméno na obálce jakožto příslib čtenářských zážitků.

A pak jsem se začetl. To co následovalo, daleko předčilo mé očekávání.

Jana Šrámková provází příběhem královny Ester. Dvacet denních čtení, dvacet zamyšlení, dvacet příležitostí k modlitbám a rozjímání. Prastarý příběh ožívá před očima, čtenář se ocitá uprostřed děje, je vystaven otázkám, které si dosud nepoložil.

A nemůžu to neříct: Jana Šrámková je průvodkyní nanejvýš povolanou. Mistrně vládne mateřským jazykem, její slova jako by tančila před očima. Když rozehrává široké rejstříky výrazových prostředků, čtenáři bezděky tane na mysli půvab a síla kralické češtiny. Je to vážně strhující zážitek, je prostě radost být u toho, když autorka tohoto pozoruhodného komentáře spojuje pradávné biblické vyprávění s velkými díly krásné literatury i s každodenním provozem jednadvacátého století.

Díky, díky, díky nakladatelství Biblion. Díky za tuto osvěžující knížku, za toto pozvání k modlitbě. Jana Šrámková otevírá Písmo a vynáší ze svého pokladu staré i nové. Biblický příběh královny Ester se v jejích rukou jako mávnutím kouzelného proutku stává aktuální výzvou a naléhavou otázkou nad zaběhlými způsoby myšlení a jednání tady a teď.

Ano, vděčné srdce čtenářovo znovu a znovu poskočí radostí. To tu ještě nebylo, že by nám významové bohatství knihy Ester vykládala a komentovala moudrá paní spisovatelka s ohromnou láskou k českému jazyku. A s neokázalou, ale pevnou vírou v Toho, který je skrytým hrdinou tohoto biblického vyprávění.

Autor: Pavel Hošek Datum: 29. května 2021 Foto: Biblion

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář