Opravená kaplanka v areálu zámku v Opočně soutěží o titul Památka roku

Opočno – Farnost Opočno na Rychnovsku za výrazné pomoci dárců opravila objekt takzvané kaplanky na historickém Trčkově náměstí. Drobná stavba kaplanky, která do rekonstrukce chátrala a neměla využití, je součástí národní kulturní památky, zámku Opočno, řekl ČTK administrátor farnosti Filip Foltán. Oprava kaplanky se dostala do finále soutěže Památka roku, kterou vyhlašuje Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Výsledky soutěže budou vyhlášeny v úterý odpoledne v Praze.

Kaplanka s kostelem Nejsvětější Trojice a budovou děkanství tvoří součást historického jádra třítisícového Opočna. Vznikla přistavěním k renesanční propojovací nadzemní chodbě mezi zámkem, kostelem a letohrádkem v zámeckém parku. Chodba tvoří zadní stěnu kaplanky a interiéry se částečně prolínají. Kdysi kaplanka s kůlnou a garáží sloužila jako bydlení pro kaplana.

SOUVISEJÍCÍV klášteře Kladruby skončila rekonstrukce, lidé uvidí dosud nepřístupné části

Po přestavbě v kaplance vznikl dvoupokojový byt, který farnost využívá k různým aktivitám, například k výuce náboženství, kulturním akcím, modlitbám, setkáváním a také jako bydlení pro faráře. „Rekonstrukce objektu trvala od poloviny roku 2021 do poloviny loňského roku a byla poměrně komplikovaná. Například jedna zeď neměla základ a musela se udělat znovu,“ uvedl Foltán.

Náklady na rekonstrukci dosáhly 1,8 milionu korun, z nichž přes půl milionu pocházelo z veřejné sbírky. Město na opravu dalo 300.000 korun, biskupství 150.000 korun a zbylých 800.000 tvoří půjčka od jiných farností. „Zásadní pro opravu kaplanky byla obětavá dobrovolnická práce místních, spojilo to město. Pomáhali nejen farníci, ale i chlapi, kteří do kostela nechodí,“ řekl Foltán.

Rekonstrukce kaplanky je podle pořadatelů soutěže Památka roku vzorovým příkladem společné akce, na které se podílelo město, obyvatelé, soukromé i veřejné instituce. Kaplanka s přilehlou zahradou pak představuje hodnotný pohledový celek historické zástavby s řadou dochovaných historických detailů, například u střechy či oken.

Soutěž Památka roku se koná od roku 2013. Má kategorie velká a malá obnova, hranice mezi nimi je dána náklady dva miliony korun. V kategorii malá obnova kromě kaplanky soutěží dalších devět památek, v kategorii velká rekonstrukce je 11 památek. Podrobnosti jsou na webu Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 20. března 2023 Foto: Wikimedia Commons – zámek Opočno

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář