Opravený krov kostela sv. Jakuba v Jihlavě bude od jara přístupný

Jihlava – V Jihlavě tento měsíc skončí více než dvouleté opravy zastřešení kostela svatého Jakuba, které budou stát přibližně 30 milionů korun. Pracovníci zároveň udělali některé úpravy, které umožní pravidelné prohlídky krovu. Pro veřejnost by měl být tento půdní prostor včetně věže kostela otevřený od dubna příštího roku, řekl dnes ČTK Norbert Dostál z Královské kanonie premonstrátů na Strahově, jež kostel spravuje.

Do věže před opravami lidé chodili, ale do krovu kostela se nedostali. Zpřístupnění krovu je jednou z podmínek poskytnutí evropské dotace na právě dokončované opravy. „Navíc si to skutečně zaslouží, protože to je jedinečný gotický krov,“ uvedl Dostál.

Převážná část krovu kostela svatého Jakuba pochází z roku 1539. Poškodila ho hniloba i některé dřívější zásahy. Opravy zajišťovala firma Báča. Kromě tesařských prací vyměnili řemeslníci krytinu na střeše kostela. Kolaudace stavby by měla být v říjnu.

Kostel zasvěcený patronu horníků svatému Jakubovi byl vysvěcený v roce 1257. Patří mezi národní kulturní památky. Ještě bude potřebovat další investice, i proto, aby mohl znovu zvonit sedmitunový zvon Zuzana v jeho věži. Zvon sám o sobě je podle Dostála v pořádku. Restaurovat je potřeba zvonovou stolici a zajistit statiku věže, v níž jsou po obvodu praskliny.

K těmto opravám, které podle předběžných odhadů budou stát asi 15 milionů korun, bude mít kanonie hotový projekt do konce roku, uvedl Dostál. Pak se na ně bude pokoušet najít dotační titul. Opravit je také ještě třeba zábradlí na ochozu věže, doplnil Dostál. V příštím roce se tak turisté budou moci na Jihlavu dívat jen z věžních oken. Prohlídky krovu by se měly konat od dubna do října.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Datum: 9. srpna 2019  Foto: Wikippedie – kostel sv. Jakuba v Jihlavě

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář