Orbán chce z Maďarska křesťanský stát a baštu před islámem a migranty

Budapešť – O víkendu Viktor Orbán vyhrál už třetí volby za sebou. Maďarský pravicový předseda vlády prohlásil, že Poláci a Maďaři mají společný cíl – udržet křesťanství ve svých zemích.

Viktor Orbán, který v únoru prohlásil, že „křesťanství je poslední evropskou nadějí“, v pátek slíbil, že ochrání svůj národ před muslimskými migranty. „Postavili jsme plot, bránili jižní hranici… Migrace je jako rez, která pomalu, ale jistě zničí Maďarsko,“ uvedl v Székesfeherváry.

„Věříme, že Poláci a Maďaři mají společnou cestu, společný boj a společný cíl: budovat a obhajovat svou domovinu takovou, jakou ji chceme… Křesťanskou a s národními hodnotami,“ řekl Orbán v roce 2010 při odhalení sochy po letecké havárii v ruském Smolensku.

V únoru Orbán prohlásil, že „křesťanství je poslední nadějí Evropy“ poté, co obvinil západní politiky, že způsobili „úpadek křesťanské kultury a nárůst islámu“.

Během výročního projevu maďarský premiér vyzval k vytvoření globální aliance proti migraci. Orbán uvedl, že jeho vláda se postaví proti úsilí Organizace spojených národů nebo Evropské unie o „zvýšení migrace“ ve světě. Prohlásil, že islám brzy „zaklepe na dveře střední Evropy“ ze západu i z jihu.

Politik, který je od roku 2010 předsedou vlády, je v Maďarsku velmi populární, stále častěji se ale dostává do střetu s Bruselem a politikou Evropské unie. „Nebezpečí, kterému čelíme, pochází ze Západu, od politiků v Bruselu, Berlíně a Paříži,“ řekl Orbán za hlasitého potlesku.

„Samozřejmě budeme bojovat a budeme využívat stále silnější právní nástroje. Prvním bude náš zákon Stop Soros,“ uvedl s odkazem na amerického finančníka Georgeho Sorose narozeného v Maďarsku. Soros je považován za podporovatele liberálních hodnot a otevřených hranic. Orbána srovnal s nacisty a komunisty a prohlásil, že jeho zákony evokují obrazy ze třicátých let, kdy bylo Maďarsko spojeno s nacistickým Německem.

Během migrační krize předseda strany Fidesz nařídil vybudovat dvojitý ostnatý plotu, který měl zabránit uprchlíkům přicházet do Maďarska. Slovensko, Českou republiku a Polsko jmenoval jako své spojence.

 

Autor: -mn- Foto: Wikimedia Commons

4 Komentáře

 1. Konečný Fr.

  Probuďte se křesťané v ČR. Je třeba společně v rámci V4 hájit naše hodnoty proti západní dekadenci.

  Odpověď
 2. Karel Krejčí

  Co jiného by mělo být mocnější silou před islámem než křesťanství? V Janově evangeliu je jasně sděleno, kdo je stvořitelem světa, kdo je Bůh a kdo je jeho Synem. Kdo skutečně si tuto pravdu uvědomuje, nemůže být nerozhodný, připouštět jiné alternativy a být nadmíru tolerantní. Síly, které v tomto světě stále více vládnou, vládnou na základě lži, zamlžování pravdy, násilí a také falešné humanity. Snad největším paradoxem ale je, že jako jedinou skutečnou záchranu před islamizací vidí hlava státu ve funkčním křesťanství. Naproti tomu, samotná hlava církve, tedy svatý otec, činí pravý opak – rozdává úsměvy na vše strany a kleká před každým (podle Písma).

  Odpověď
 3. Smůla ale je, že jsme asi 2. v Evropě v ateismu. To je snadné sousto pri islám. A přitom lidé jsou věřící, ale víru nepraktikují. Nechají dítě pokřtít, pak u některých svatba v kostele a až přijde čas, tak zádušní mše. Asi je to výchovou nebo i přístupem Církve, který pravděpodobně lidé moc neakceptují. Neškodilo by zkusit to nějakým lepším způsobem.

  Odpověď
  • Karel Krejčí

   Ono to s těmi statistikami nebude zase až tak „horké“. Například ve Francii, která je podle statistik méně ateistická, je v současné době již více mešit než kostelů. Neúprosná a téměř nahánějící strach je ale prognóza, v jakém poměru bude muslimská populace vůči křesťanské nebo sekulární, přibližně za padesát let. To nejsou pro svět moc dobré vyhlídky. V Bibli je ale obsažen návod, jak vyjít z tohoto světa, co je světlo a co je tma a kdo je naším vzorem. Do určité míry slouží Bohu i zlo k uskutečnění jeho záměru. Jeho dílo nelze přehledně a systematicky „rozškatulkovat“ – je živé. Jsou situace, kde prakticky nemáme na vybranou a stejně tak jsou takové, kde je zodpovědnost ponechána právě na nás, co zvolíme. Stejně jak mají své místo modlitby, tak má své místo i racionální konání na základě víry v pravdu – všechno máme rozsuzovat. Možná, že právě zde nám chybí odvaha …

   Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář