Ortegova vláda zakázala v Nikaragui po třech dekádách působení řádu Matky Terezy

Managua – Téměř dvě desítky jeptišek řádu, který v roce 1950 založila katolická misionářka Matka Tereza, opustily ve středu Nikaraguu a pěšky přešly hranice do Kostariky. Nikaragujská vláda autoritářského prezidenta Daniela Ortegy totiž po třech desetiletích zrušila jejich řádu povolení působit v zemi, kde provozovaly mimo jiné dětský domov či domov důchodců.

Podle místních médií dovezl 18 jeptišek různých národností z řádu Misionářek milosrdenství (Misionářky lásky) na hranici autobus za doprovodu migračních úředníků a policie. Nikaragujský parlament, ovládaný Ortegovou stranou, zrušil právní status řádu Matky Terezy koncem června se zdůvodněním, že nedoložil původ příjmů a nezapsal se do registru zahraničních agentů, jak to ukládá zákon. Ze stejného důvodu parlament takto znemožnil fungování jen letos pěti stovkám nevládních organizací a sdružení.

Řád Misionářek milosrdenství působil v Nikaragui od roku 1988, fungovat tam začal za první vlády prezidenta Ortegy a dva roky po návštěvě Matky Terezy. Tato řeholnice albánského původu prožila většinu života v Indii, kde řád založila a kde v roce 1997 ve věku 87 let zemřela. Za svou humanitární činnost dostala v roce 1979 Nobelovu cenu za mír a v roce 2016 ji papež František prohlásil za svatou.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 8. července 2022 Foto: Wikimedia Commons – Daniel Ortega

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář