Osobní tajemník Benedikta XVI. se na pokyn papeže Františka vrací do Německa

Vatikán – Osobní tajemník bývalého papeže Benedikta XVI., arcibiskup Georg Gänswein, se na pokyn papeže Františka vrací do své domovské diecéze v německém Freiburgu. Oznámil to ve čtvrtek Vatikán. Gänswein zatím nebude zastávat žádný důležitý církevní úřad poté, co koncem února skončil i ve funkci prefekta papežské domácnosti. Agentura Reuters poznamenala, že rozhodnutí papeže je velmi neobvyklé a může souviset s pošramoceným vztahem obou hodnostářů.

Šestašedesátiletý Gänswein strávil ve funkci prefekta papežského domu více než deset let, po rezignaci papeže Benedikta XVI. v roce 2013 zůstal dál jeho osobním sekretářem a pracoval pro něj až do jeho loňské smrti. Právě fakt, že má arcibiskup v relativně mladém věku a po třech desítkách let služby opustit struktury Vatikánu a vrátit se bez jakékoli funkce zpět do domovského Německa, lze podle agentury Reuters považovat za formu jakéhosi vyhnanství. Agentura DPA napsala, že výzvou bude toto uspořádání i pro diecézi ve Freiburgu, která bude mít dva arcibiskupy – současného Stephana Burgera a Gänsweina, který se do ní přesune v červenci.

SOUVISEJÍCÍBenedikt XVI. nebyl zcela svobodný ani po odchodu z funkce, řekl papež František

Vztah papeže Františka a Gänsweina se považuje za napjatý už léta, a to zejména v souvislosti s tím, jak se dříve emeritní papež Benedikt vyjadřoval k některým krokům svého následovníka a kritizoval například jeho postoje k homosexualitě nebo modernizaci církve. O pozdvižení se postarala i Gänsweinova kniha, která vyšla krátce po Benediktově smrti, v níž arcibiskup o sporech mezi papeži otevřeně napsal.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 15. června 2023 Foto: Wikimedia Commons – Benedikt XVI.

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář