Ostrá kritika Kuffy. Lovaš obvinil biskupy, že stojí za jeho vzestupem

Bratislava – Katolický kněz Karol Lovaš na svém facebookovém profilu kritizuje Mariána Kuffu, katolické biskupy ale i média, která stojí za jeho vzestupem do povědomí společnosti. Lovaš byl v devadesátých letech populárním slovenským žurnalistou, který konvertoval ke křesťanství a po následném studiu teologie vstoupil do kněžské služby. Dnes vede katolickou farnost na Vysočině a na vysoké škole vyučuje žurnalistiku.

„Položil jsem si otázku: Kdo vlastně „stvořil“ Mariána Kuffu? V mediálním světě určitě ti, kteří mu dnes neumí přijít na jméno. Marián Kuffa byl miláčkem médií. Dlouho. Dostával v nich prostor. Už tehdy jsem tu „kuffománii“ bral ostražitě,“ píše na sociální síti.

Lovaš kromě médií kritizuje také biskupy, protože dali Kuffovi prostor, aby se vyjadřoval k aktuálním tématům, do kterých se jim nechtělo. „Už tehdy jsem některým z nich upřímně říkal, že jednou budou mít se svým „šampionem“ problémy.“

Nelíbí se mu, že farář Kuffa se politicky angažuje a podporuje strany SMER-SD, Naše Slovensko, SNS nebo Vlast a „dokonce jako samozvaný vox populi radí prezidentce odmítnout Istanbulskou úmluvu nebo odstoupit,“ tvrdí dále bývalý moderátor rádia Twist a autor knihy rozhovorů s Alojzem Lorencem. To, že Kuffa z kazatelny věřícím nabízí politické kázání, označil za „hanebné.“ Politika podle něj do kostelů nepatří.

„Měli bychom si zvyknout, že jako křesťané nemáme právo mluvit druhým (nevěřícím) do života. Můžeme a máme právo a povinnost inspirovat. Katolická morálka platí pro nás, neplatí pro nekatolíky,“ dodal. Bůh dal od pádu v ráji lidstvu svobodné právo hřešit, ale také nás inspiruje k životu bez hříchu, argumentuje Lovaš. „Svobodné rozhodnutí nechává na nás.“

„Marián Kuffa uvěřil, že je povolaným spasitelem národa. Místním bohem. Dovolili mu to ti, kteří v něj uvěřili. Nejen věřící, ale i samotní biskupové!“ kritizuje přístup představitelů katolické církve.

Díky své charitativní práci s alkoholiky a prostitutkami se z Kuffy stala výrazná osobnost církve, ale jeho politické aktivity vzbudily v jeho posluchačích „ty nejspodnější pudy,“ což je podle Lovaše nepřijatelné, ale také nebezpečné.

Kuffa měl být hlavní postavou modlitební iniciativy, ale dostal stopku

Stovky věřících Slováků v úterý přišly do centra Bratislavy na modlitební shromáždění, které svolali křesťanští aktivisté proti istanbulské úmluvě o potírání násilí na ženách. Mezinárodní dokument Bratislava sice neratifikovala, téma ale na katolickém Slovensku zasáhlo do kampaně před nadcházejícími volbami. Akce se zúčastnilo i několik politiků.

Shromáždění se nakonec nezúčastnil kněz Marián Kuffa, který je známý svým vystupováním proti liberálům a komentováním společenského a politického vývoje v zemi. Za to ho již představitelé církve kritizovali a biskup mu účast na zmíněné bratislavské akci nedoporučil. K přítomným věřícím ale Kuffa promluvil prostřednictvím videonahrávky.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

-red-  Datum: 12. února 2020  Foto: YouTube – Marián Kuffa

 

Tags: ,,,

7 Komentáře

 1. Kuffa jedná správně, když se staví proti zlu, kterým je genderová ideologie nebo Istanbulská smlouva. To je naprosto v pořádku a také je jasné, které strany jsou pro a které proti. Pokud to nějaký Slovák nepochopí, tak ať se zeptá Kuffy – on mu to jistě rád řekne.

  Odpověď
  • Ten človek je veľmi nebezpečný fanatik, ktorý vyvoláva vášne u veriacich, namiesto lásky šíri nenávisť… pohrobkovia Slovákštátu a obdivovatelia Tisa sa prejavujú silnejšie a silnejšie a vládna a politická garnitúra ich v tom povzbudzuje

   Odpověď
 2. Prosím redakci, aby zde nezveřejňovala facebookové drby. Vše podstatné ohledně Kuffy jsem napsal v diskusi pod tímto článkem https://www.krestandnes.cz/policie-na-slovensku-obvinila-publicistu-za-clanek-proti-knezi-marianu-kuffovi/ Zopakuji jen, že NR SR v roce 2019 2x ( v březnu a listopadu ) přijala ústavní většinou usnesení, že odmítá IÚ ratifikovat. Nyní by prezidentka měla pověřit někoho z vlády ( protože IÚ v roce 2011 též podepsal člen vlády ) aby Radě Evropy tato usnesení oficiálně předal. Buďme hrdí, že nám tak blízký národ slovenský odmítá nechat si vnutit nebezpečnou ideologii, i když ho k tomu tlačí celá EU.
  Přestal jsem číst christnet, asi přestanu číst a podporovat krestandnes a v češtině už mrknu občas akorát na duseahvezdy. S pozdravem Mirek Pinkas.

  Odpověď
 3. Panu Kufovi držím palce. Máme svobodu slova a je to dobře. Musíme se vyvarovat lidí jako je pisatel tohoto článku, který by nejraději pouštěl do televize jen lidi s jednou ideou… to už jsme tady jednou měli a doufám že naposled.
  Je taky roztomilé jak některým kněžím je vyčítána jakákoliv politická aktivita ale u jiných se to přehlíží a naopak se k nim vzhlíží jako k elitám nejvyššího dobra a pravdy (pan Halík)…který si nenechá uniknout jakoukoliv politickou agitaci a kopanec do svých politických oponentů. Taky je úsměvné jak si buduje svůj kult osobnosti a cetek… ale jak je psáno ve Svatém písmu… jediný Bůh nesoudí podle významu osoby a už vůbec ne podle počtu ocenění od tohoto mrtvolného světa.

  Odpověď
 4. Taky jsem proti směšování politiky s náboženstvím. Ale je skutečně zajímavé, že u některých subjektů kombinace politiky s vírou (či „duchovnem“) nevadí.. Nedávno jsem v rádiu slyšela rozhovor se zástupcem Člověka v tísni. Člověk v tísni se tlačí do škol, kde politicky ovlivňuje mládež. Mimo jiné jim radí, aby neměli děti, protože svět je přelidněn. Žasla jsem, že tuto svou aktivitu nazývá „duchovním doprovázením“.

  Odpověď
  • Magda Hejdánková

   Mohla byste Evo uvést odkaz na materiály či jiné informační zdroje organizace Člověk v tísni, ve kterých radí „mladým, aby neměli děti“ a nazývá to navíc „duchovním doprovázením“ a ještě prosím o informaci, ve kterém rádiu a v jaké relaci jste slyšela onen rozhovor se zástupcem Člověka v tísni, pokud si vzpomenete i kdy to bylo, ráda bych si vaše informace ověřila.

   Odpověď
   • Bohužel, nemohu sloužit, i když jsem se teď snažila hledat v archivech ČRo. Nešlo totiž o mnou záměrně sledovaný pořad (prostě někdo pustil rádio a já jsem náhodně vyslechla rozhovor s nějakým dobrovolníkem Člověka v tísni, takže si nepamatuji, kdy přesně to bylo ani jiné podrobnosti).
    Skutečně tam zaznělo, že k mládeži hovoří v tomto smyslu – svět je přelidněný, budoucnost je velmi nejistá, lepší je nepořizovat si děti, abychom jim nepřipravili těžký život.
    A jejich postoj k planetě má vskutku spirituální základ (má to nějakou souvislostí s buddhismem) – to z rozhovoru také jasně vyplynulo. Je samozřejmě možné, že to není oficiální náboženství Člověka v tísni, ale že jde o duchovní orientaci pouze onoho konkrétního dobrovolníka.
    Abyste mě náhodou nepodezírala ze zaujatosti, mohu vám potvrdit, že jsem přispěvatelka ČvT. Nikoli PROTOŽE Člověk v tísni dělá ve školách politické besedy v rámci přípravy dětí na život, ale PŘESTOŽE je dělá. Myslím si totiž, že i tak dělá mnoho prospěšného a snad se má pomoc dostane k bezdomovcům či potřebným dětem v zahraničí. Já přispívám do různých charitativních organizací. Ale tohle mě poněkud nepříjemně překvapilo.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář