Ostravské muzeum získá chanukový svícen z vypálené ostravské synagogy

Ostrava – Ostravské muzeum získá do svých sbírek chanukový svícen, který byl kdysi součástí vybavení dnes už neexistující ostravské synagogy. Zachráněn byl z trosek budovy vypálené na příkaz nacistů v roce 1939. Do Ostravy se svícen vrací po více než 70 letech. ČTK to dnes řekla pracovnice muzea Hana Kölblová.

Chanukový svícen se v synagogách zapaluje během osmidenního židovského svátku Chanuka. Někde je také podle počtu ramen označovaný jako osmiramenný nebo devítiramenný. Ten ostravský je osmiramenný a má za sebou zajímavý příběh.

„Svícen obdržíme od paní Lilly Reiser. Její otec svícen zachránil z trosek vyhořelé ostravské synagogy. Následně byla chanuka pečlivě uschována a po válce odvezena do Izraele, poté do USA a nyní se po letech vrací zpět do Ostravy,“ řekla Kölblová.

Hlavní ostravská synagoga byla v roce 1879 postavena v historizujícím stylu podle návrhu Franze Böhma. Budovu charakterizovaly dvě věže zakončené velkými báněmi s šesticípými hvězdami. V noci z 12. na 13. června 1939 nacisté hlavní ostravskou synagogu vypálili a koncem srpna téhož roku vydal stavební úřad příkaz k demolici. Hlavní ostravskou synagogu dnes připomíná už jen dřevěný památník umístěný u vjezdu do zadního traktu obchodního domu Laso.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 5. května 2022 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář