Ostravský kostel Svatého Ducha má nové píšťalové varhany

Ostrava – Kostel Svatého Ducha v Ostravě-Zábřehu má nové píšťalové varhany. Na nástroj postavený německými varhanáři se složili farníci, hudebníci i státní instituce. Od roku 2007 provázely bohoslužby v kostele digitální varhany, řekl ČTK mluvčí ostravsko-opavského biskupství Ondřej Elbel.

„Toto provizorní řešení muselo vydržet, než farnost splatí dluhy ze stavby samotného kostela a opraví menší kostel Navštívení Panny Marie. O stavbě nejdražší položky kostela se tak rozhodlo až po 13 letech. Během pandemie koronaviru začaly sbírky. Lidé přinášeli i osobní dary, proběhla celá řada benefičních koncertů, pomohly i státní instituce,“ uvedl Elbel. Dodal, že v současnosti zbývá splatit z celkových zhruba 14 milionů korun přibližně 100.000 korun.

SOUVISEJÍCÍDo ostravsko-opavské diecéze se vrátila pětice zvonů zabavených nacisty

Výroba téměř pětitunových varhan trvala stuttgartské firmě rok. Instalace v kostele skončila v polovině prosince a začátkem letošního roku odborníci pracovali na intonování a ladění nástroje. Na sobotu je v kostele připraveno žehnání varhan. Slavnostní mši, která začne v 10:30, povede biskup Martin David.

„Všechny nás nyní provází velká radost. Chceme, aby se varhany kromě liturgie využily i pro koncertní účely, skrze které by mohly oslovit i lidi, jež nebyli vychovaní ve víře,“ uvedl farář Vítězslav Řehulka . V plánu jsou již dva koncerty. První se uskuteční 19. května od 15:30. Další pak 28. května od 18:00 u příležitosti stého výročí vzniku Velké Ostravy,

Varhany tvoří 1456 píšťal. Nejmenší měří jen pár centimetrů, největší přes pět metrů. „O hlas nástroje se postará 30 rejstříků. Jejich výběr a následný zvuk odkazuje na francouzské romantické varhanářství, což je pro Moravu a Slezsko ojedinělá záležitost,“ doplnil Elbel.

Kostel se otevřel v roce 2007. O stavbě kostela v této lokalitě se hovořilo od roku 1968. Plány ale zhatila normalizace a prostor dostaly znovu až v roce 1993. O deset let později bylo vydáno stavební povolení a v roce 2004 se začalo stavět na volné ploše sousedící s nákupním centrem Kotva. Stavbu navrhl architekt Marek Štěpán.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 16. května 2024 Foto: Pixabay

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář