Otevřené chrámy přilákaly v ostravsko-opavské diecézi rekordní počet lidí

Ostrava – Rekordní počet návštěvníku zaznamenal šestý ročník akce Otevřené chrámy, která v ostravsko-opavské diecézi zpřístupňuje sakrální stavby. Do 35 kostelů a dvou zpřístupněných věží zavítalo téměř 240.000 lidí. Šest kostelů zůstává zpřístupněno celoročně a některé z nich nabídnou do konce roku i doprovodný program. Novináře o tom dnes informoval mluvčí biskupství Ondřej Elbel.

Sakrální stavby se návštěvníkům otevřely v hlavní sezoně, od 1. května do konce října. Letos se k akci připojilo o devět objektů více než v první sezoně v roce 2017. Návštěvníkům se věnovalo na 150 vyškolených průvodců. „Projekt Otevřené chrámy se těší velké popularitě, o čemž svědčí zejména narůstající návštěvnost i počet zpřístupněných sakrálních staveb. Moravskoslezský kraj je od samého počátku finančním partnerem této akce,“ uvedl náměstek hejtmana Lukáš Curylo (KDU-ČSL).

SOUVISEJÍCÍOtevřené kostely v Moravskoslezském kraji lákaly

Největší zájem měli lidé o poutní místo Cvilín na Bruntálsku, nazývané též Slezský Svatý kopeček. „Ke kostelu Povýšení svatého Kříže a Panny Marie Sedmibolestné vystoupalo téměř 37.500 zájemců o prohlídku, což je zhruba o 15.300 více než v loňském roce. Může to souviset se znovuotevřením rozhledny na Cvilíně. Své místo na předních příčkách uhájila radhošťská kaple sv. Cyrila a Metoděje. Tuto nejvýše položenou církevní stavbu v České republice navštívilo v rámci projektu 29.415 turistů,“ uvedl Elbel.

Lákadlem pro turisty byl i kostel sv. Jana Nepomuckého ve Štramberku na Novojičínsku, kam zamířilo 27.500 lidí, nebo katedrála Božského Spasitele v Ostravě, do níž jich přišlo zhruba o tisícovku méně. Některé kostely mohou lidé navštívit celoročně. Třeba v ostravské katedrále Božského Spasitele návštěvník kromě prohlídky sakrálních prostor vždy najde i nějakou výstavu. „Letos si tam lze už v době adventu prohlédnout unikátní pohyblivý betlém. Ve scenérii cesty do Betléma vyniká soška Panny Marie v požehnaném stavu, která spolu se svatým Josefem míří ke stáji s jesličkami. Na Štědrý den se v nich objeví Ježíšek a sošku těhotné Matky Boží nahradí obvyklá postavička Panny Marie. Návštěvníci katedrály pak betlém můžou obdivovat po celou dobu vánoční,“ uvedl Elbel.

Zavítat lze také do dvou opravených objektů – konkatedrály Nanebevzetí Panny Marie v Opavě a kostela Nejsvětější Trojice ve Fulneku na Novojičínsku. Zpřístupněn je také kostel Neposkvrněného Početí Panny Marie ve Starém Městě u Bruntálu a dřevěný kostelík sv. Michaela archanděla v Řepištích na Frýdecko-Místecku. Zájemcům rovněž zůstává otevřen poutní kostel Povýšení sv. Kříže a Panny Marie Sedmibolestné na Cvilíně. Více informací o jednotlivých církevních objektech, které jsou do projektu Otevřených chrámů zapojené, najdou zájemci na webu www.otevrenechramy.cz.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 8. prosince 2022 Foto: Wikimedia Commons – Cvilín

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář