Otevřený dopis Jennifer Lopez a Shakiře

Pia de Solenni uveřejnila tento text na portálu Stream. Reaguje v něm na vystoupení obou zpěvaček během poločasu Super Bowl, což je jedna z nejsledovanějších sportovních událostí Ameriky. Předvedly vyzývavé, sexuálně dráždivé show, které sklidilo velký úspěch. Je však možné mít i jiný názor.

Všechna čest, jste ženy, které díky své tvrdé práci a mimořádnému talentu dosáhly pozoruhodného úspěchu. Také jste známé tím, že jste oddanými matkami, a buďme upřímní, vypadáte úžasně. Jinými slovy, držíte všechny trumfy.

Žijeme ve světě, který hodně mluví o posílení postavení žen. Vaše jedinečné úspěchy vám umožňují nastavit tón této konverzace. Ještě důležitější je, že vaše pozice vám dává sílu prosazovat změny tam, kde jsou ženy poškozovány.

Pojďme se tedy pobavit o tomto: Měly jste publikum 100 milionů pro svůj výkon při poločase letošního Super Bowl. Videa a memy uvidí ještě více lidí. Daly jste dohromady show, která byla technicky působivá, včetně některých náročných politických prohlášení, která si zaslouží seriózní diskusi. Přesto jste si vybraly rutinu, která byla pravděpodobně lepší pro striptýzový klub, a to i přes ocenění na sociálních médiích.

Jen sexuální objekty?Poskytly jste show, která z žen dělá předměty. Vy, Jennifer, jste ohromující, ale jak kamery přibližují detailní záběry vašich roztažených nohou, komu budete tvrdit, že ženy jsou něco jiného než sexuální předměty? Jak to komunikuje, že by někdo měl brát vážně vás – vaše hodnoty, myšlenky, přesvědčení? Existuje spousta žen s úžasnými těly. Ale existuje jen jedna Jennifer Lopezová. Je tu jen jedna Shakira. Prostituce a obchodování s lidmi má žně kolem jakékoli významné sportovní události, zejména Super Bowl. Ale vaše poselství sledujícím mužům z celého světa – jen přemýšlejte o tomto dopadu – je, že ženy jsou prostě sexuální předměty s odpovědností žít podle fantazií mužů, kteří nemusí být dobrými partnery, manželi a otci. Vaše show řekla ženám uvízlým v sexuální práci, a to i nuceně, že jejich úkolem je splnit tyto ponižující a potenciálně násilné fantazie. Povolily jste také vlákno nenávisti k ženám, což trápí i NFL. A přehlušily jste jakýkoli pocit zmocnění, který se některé reklamy snažily sdělit.

Program byl zjevně sexuální. Přesto neměl nic společného se skutečným sexem, kdy se partneři znají ve všech svých schopnostech, neustále se o sobě každý den učí, jak milují, bolí, cítí a přemýšlí. Co je nutí, aby se usmívali tak, že tomu rozumějí pouze lidé, kteří je milují. Obě jste hrdinkami latino komunity. Vy zastupujete kulturu, v níž jsou ženy přesvědčeny o své sexualitě a mají neuvěřitelnou schopnost komunikovat smyslnost, aniž by svlékly oblečení. Kdy se tanec u tyče a měkké porno staly součástí latino kultury? Mimo drogovou kulturu, která určitě nepředstavuje latino kulturu, s výjimkou těch, kdo věří ve stereotypy a karikatury.  Činy jsou silnější než slovaJennifer, ukazuješ svou talentovanou dceru světu. Ale toto představení ji nemohlo začít učit o její hodnotě. Že by možná, možná, možná, oči mužů – když spočívají na jejích ňadrech, by se měly zvednout k jejím očím.

Nebo možná, že by se na ni někteří muži neměli dívat vůbec. Máte pozornost světa. #MeToo začíná u každého z nás. Kromě toho, abychom dravce pohnaly k zodpovědnosti, musíme jednat i způsobem, kterým se samy neponižujeme. Oslabujeme svoje hlasy, když dovolíme, aby se k nám lidé chovali tak, jak se naučili, přestože na to nemají právo. Činy jsou silnější než slova. Vzhledem k vašim neuvěřitelným talentům, privilegiím a síle, #MeToo začíná vámi. Jste tak nadané. Vím, že jste mohly uvést show, která by byla úžasná, dokonce sexy, a připomínala by každé ženě, že si zaslouží to nejlepší. Mohly byste povzbudit muže, aby byli muži, kteří vědí, jak milovat ženy jako osobnosti, ne jako předměty. Ani jsme nezačali mluvit o dětech, které to také sledovaly. Místo toho jste přispěly k šabloně, která často vede ke zneužívání a mnoha dalším zkušenostem s hlubokým smutkem u lidí všech věkových skupin.

Bezpochyby stojíte na straně většiny žen, když pracujeme na podpoře ženské důstojnosti. V rozhovorech a projevech to však bude vyžadovat více než jen hashtagy. Chtěla bych si myslet, že všechny tři se shodneme na tom, že ženy a muži byli stvořeni pro něco víc.

Pia de Solenni je teolog a etik. Naposledy sloužila jako kancléřka orangeské diecéze a jako teologický poradce biskupa.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

-red-  Datum: 13. února 2020  Foto: screenshot YouTube

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář