Otevřený dopis ministrovi vnitra České republiky

 

Vážený pane ministře,

obracím se na Vás jménem vlastním jako občan ČR, zároveň v zastoupení Sboru Církve bratrské, ve kterém již téměř dva roky žijí křesťané z Číny. Někteří z nich se stali našimi plnoprávnými členy. Tito lidé se pravidelně zúčastňují programů a aktivit církve. Jsou svědomití ve výuce českého jazyka a někteří z nich po dvou létech s námi komunikují česky. Do našeho společenství svými postoji, kulturou i vírou vnesli mnoho radosti a nových prvků. Považujeme je za své přátelé a stále žijeme v naději, že s námi zůstanou.

Jsme proto velmi překvapeni rozhodnutím Vašeho ministerstva neudělit většině těchto legálních imigrantů azyl v naší zemi. Respektujeme vaše právo jednat podle platných zákonů a nepřísluší nám zasahovat do těchto kompetencí. Zároveň jsme velice šokování jedním z důvodů, který byl uveden v některých médiích, jako odpověď pana ministra, že: „Těch sedmdesát negativních rozhodnutí bylo vydáno proto, že materiály předložené žadateli byly důkladně prověřovány v zemi původu a nebylo zjištěno, že tyto osoby jsou pronásledovány státními orgány ve své vlasti.“

Jsme stále přesvědčeni, že žijeme v demokratické, svobodné zemi, ve které jsou respektovány české i mezinárodní zákony. Zvláště otázka lidských práv a svobod je akceptována a ctěna.

Proto se Vás dovolujeme dotázat:

  1. Je pravdivé Vaše tvrzení, jak bylo několikrát uvedeno v médiích i na sociálních sítích, že: „Materiály předložené žadateli o azyl byly prověřovány v zemi původu“?
  2. Pokud je toto tvrzení vyslovené ministrem pravdivé, je v souladu s našimi zákony? Nemáme možnost sami zkoumat, zda tuto povinnost má naše země, zvlášť vůči komunistické Čínské lidové republice.
  3. Součástí této odpovědi je dodatek, že: „církve v Číně i ty legální jsou pod dozorem státní tajné policie“. Ministerstvo vnitra má jistě dost důkazů k potvrzení, zda se tyto výroky zakládají na pravdě. V tomto kontextu je naše dotazování docela opodstatněné.
  4. Je-li zdůvodnění pana ministra pravdivé a v rámci zákona, nehrozí nebezpečí, že budou ohroženy rodiny žadatelů o azyl v jejich zemi? Přesně to je předmětem jejich obav a strachu. Každý soudný obyčejný člověk jim dá zapravdu a chápe je.
  5. Pokud opravdu došlo ke zkoumání uvedeným způsobem navzdory našim zákonům, pak prosíme o vysvětlení postupu ministerstva.
  6. Je-li tato výpověď v médiích falešná, tak se velice omlouváme, ale přesto bychom rádi znali důvody pravé, uvedené v médiích důvěryhodných. Prosíme také, pokud možno, o odpověď na tento otevřený dopis.

S poděkováním a úctou

ThDr. Tadeáš Firla – kazatel Sboru Církve bratrské

 

Foto: Wikimedia Commons, kostel v Pekingu

1 Komentář

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář