Oxfordský profesor byl obviněn z prodeje starověkých fragmentů do Muzea Bible

Londýn – Oxfordský profesor byl obviněn z prodeje starověkých fragmentů papyru pro Muzeum Bible ve Washingtonu.

Egyptská výzkumná společnost (EES) uvedla, že 13 textů z její sbírky se bez povolení dostalo do biblického muzea, informuje Christian Today. Tyto fragmenty ze sbírky EES byly uložené na Oxfordské univerzitě a měly biblický obsah.

Seznam zveřejněný organizací uvádí, že mimo jiné fragmenty zahrnovaly pasáže z 1. Mojžíšovy, 2. Mojžíšovy a List Římanům. Organizace tvrdí, že 11 z chybějících fragmentů přišlo do vlastnictví Muzea Bible poté, co byly prodány profesorem Dirkem Obbinkem americkému řetězci Hobby Lobby.

Prezident Hobby Lobby a evangelikální křesťan Steve Green před dvěma lety otevřel v americkém hlavním městě biblické muzeum, které stálo 500 milionů dolarů.

EES informuje, že chybějící fragmenty identifikovala pomocí fotografií poskytnutých muzeem a že správní rada muzea „přijala nárok EES na vlastnictví a připravuje je vrátit. Oxfordská univerzita již zahájila na základě tvrzení vlastní vyšetřování profesora. EES ve svém prohlášení dodala: „EES rovněž usiluje o identifikaci jiných textů nebo částí textů, které byly nebo mohly být nezákonně odstraněny ze sbírky společnosti.“

Muzeum Bible se ve svém prohlášení brání, že dané historické cennosti získal Hobby Lobby „v dobré víře“ a že měl „závazek etického zacházení se všemi věcmi, které jsou v jeho péči.“

„Při vyšetřování jsme spolupracovali s EES, sdíleli jsme s nimi veškerou relevantní dokumentaci a budeme jim i nadále pomáhat při získávání dalších položek, které mohly být odstraněny bez povolení z jejich správy,“ řekl Dr. Jeffrey Kloha, hlavní kurátor Muzea Bible.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

-mn-  Datum: 20. října 2019  Foto: Washington.org – Muzeum Bible 

Tags: ,,

1 Komentář

  1. Karel Konečný

    To dobře lidé vědí, že Oxford funguje jen přes peníze. Také jejich absolventi jsou někdy na velmi nízké úrovni.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář