Ozbrojenci v metropoli Haiti zabili tři lidi včetně páru amerických misionářů

Port-au-Prince – Zločinecká skupina v hlavním městě Haiti zabila v noci na dnešek dva americké misionáře a dalšího člověka, informují americká média s odvoláním na policii a blízké obětí. Incident přišel v době přípravy mezinárodní mise, která má pomoci obnovit pořádek v metropoli kontrolované z větší části kriminálními gangy. Bílý dům v reakci na smrt Američanů vyzval k rychlému nasazení zahraničních jednotek.

Dvě oběti z USA byly identifikovány jako manželé Natalie a Davy Lloydovi, kteří byli součástí projektu Missions in Haiti sídlícího ve státě Oklahoma. Organizace, kterou založili rodiče zabitého muže, na své facebookové stránce uvedla, že mladý pár ve čtvrtek večer přepadla před kostelem skupina útočníků ve třech autech. Misionáře nejdříve okradli a asi o tři hodiny později zastřelili, cituje z prohlášení televize CNN.

SOUVISEJÍCÍNa Haiti postiženém kriminalitou se katoličtí kněží a jeptišky stávají oběťmi únosů

„Mé srdce je zlomené na tisíc kousků,“ uvedl zase otec zabité ženy Ben Baker, který je členem parlamentu státu Missouri. „Dnes večer byli přepadeni gangy a oba byli zabiti. Společně šli do nebe,“ řekl o své dceři a jejím manželovi.

Představitel haitských policejních odborů sdělil agentuře AP, že útok se stal na severu Port-au-Prince a že při něm zemřela ještě další osoba. Její totožnost není známá.

Většina hlavního města Haiti je pod kontrolou gangů, zatímco v jedné z nejchudších zemí na světě pokračuje hluboká politická a ekonomická krize. Situace v karibském státě s 11 miliony obyvatel je extrémně nestabilní od vraždy někdejšího prezidenta Jovenela Moïseho v roce 2021, letos v únoru pak přišel další zlom, když se gangy zmocnily policejních stanic a vypustily tisíce lidí z haitských věznic.

Zahraniční lídři již několik měsíců jednají o plánu vyslat do země až 2500 policistů, jejichž úkolem by bylo postavit se gangům. Do čela iniciativy se loni v červenci postavila Keňa, která pro misi vyčlenila 1000 policistů, žádní však zatím na Haiti nedorazili. Kdy mezinárodní mise začne, není v tuto chvíli jasné.

Bílý dům dnes uvedl, že americký prezident Joe Biden si přeje „rychlé nasazení“ zahraničních posil, informovala agentura AFP. Mluvčí podle ní vyjádřil soustrast rodinám dvou misionářů a uvedl, že se zahájením bezpečnostní mise již nelze dál otálet.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 25. května 2024 Foto: Facebook

Tags: ,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář