Ozbrojenci zapálili v Kamerunu kostel a unesli osm osob včetně pěti kněží 

Ozbrojenci zapálili katolický kostel a unesli pět kněží, jednu řeholní sestru a dva laiky v západním Kamerunu, kde od roku 2017 zuří občanská válka.

Katoličtí biskupové 16. září vydali prohlášení po útoku na katolický kostel svaté Marie v Nchangu v diecézi Mamfe.

SOUVISEJÍCÍOzbrojenci v Nigérii zabili ochranku a unesli pastora

„S velkým šokem a naprostým zděšením jsme se my, biskupové, dozvěděli o vypálení katolického kostela svaté Marie v Nchangu… a únosu pěti kněží, jedné řeholní sestry a dvou laických věřících neznámými ozbrojenci,“ uvádí se podle Catholic News Agency v prohlášení.

Biskupové uvedli, že „důrazně odsuzují všechny tyto útoky proti církvi a jejím služebníkům a apelujeme na ty, kteří unesli kněze, řeholní sestru a křesťany v Nchangu, aby je bez dalšího odkladu propustili“.

„Trváme na tom, protože tento čin nyní překročil červenou čáru a my musíme říci, že ‚už toho bylo dost‘,“ uvádí se v prohlášení.

CNA dále v této souvislosti píše, že Kamerun se zmítá v občanské válce známé jako „anglofonní krize“, v níž se ozbrojení separatisté z anglofonních oblastí země na severozápadě a jihozápadě účastní povstání proti vládním silám. Obě strany jsou obviňovány ze zvěrstev, včetně vražd a mučení civilistů. 

Konflikt si od roku 2014 vyžádal tisíce mrtvých a až 500 000 vysídlených osob.

„Vlna pronásledování církevní hierarchie je nyní novou hrou „boje“ a proti misionářům, kteří se vzdali svého života, aby pracovali pro lidi, jsou zasílány nejrůznější výhrůžné zprávy,“ uvádí se v prohlášení biskupů, kteří upozornili, že terčem útoků se staly také presbyteriánské a baptistické kostely.

Asi dvě třetiny obyvatel Kamerunu se hlásí ke křesťanství, zatímco 25-30 % jsou muslimové. 

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 21. září 2022 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář