Pákistán odsoudil letničního křesťana k trestu smrti za údajné rouhání 

Minulý týden byl v pákistánském Láhauru odsouzen k trestu smrti křesťanský mechanik jízdních kol na základě nepodloženého obvinění z rouhání, uvedl jeho právník.

Advokát Riaz Anjum uvedl, že v roce 2017 Muhammad Irfan požádal Ashfaka Masiha, aby mu neúčtoval opravu jízdního kola, protože je ctitelem muslimských súfistů a svatých.

„Masih jeho žádost odmítl s tím, že následuje pouze Ježíše a nezajímá ho Irfanův náboženský status muslima,“ řekl Anjum pro Morning Star News.

SOUVISEJÍCÍPákistánská policie odmítla vzít mladou křesťanku od muslimského únosce

Policie následně šestatřicetiletého letničního křesťana ze čtvrti Green Town v Láhaur zatkla a obvinila ho z neúcty k Mohamedovi, prorokovi islámu, když údajně prohlásil, že jediným „pravým prorokem“ je Kristus.

Masihu vedl, že na něj křivé obvinění ušil žalobce v případu Muhammad Irfan, který je majitelem jeho obchodu, a Muhammad Navíd, který provozuje nedalekou opravnu jízdních kol a motocyklů. Masih soudu řekl, že Naveed žárlil na jeho úspěch, dvakrát se s ním pokoušel vyvolat hádky o klienty.

„Muhammad Ašfak tlačil na Masiha, aby opustil obchod, a ignoroval jeho prosby, aby nevytěsňoval jeho rozjetý obchod,“ uvedl Anjum. „Masih se domnívá, že se Ashfak i Naveed spikli, aby ho pomocí Irfana zapletli do případu rouhání.“

Anjum uvedl, že soudci Khalidovi Wazirovi řekl, že první informační zpráva (FIR) neobsahuje žádná slova, která by naznačovala, že se jeho klient dopustil rouhání. Stěžovatel ve své policejní výpovědi tvrdil, že když mu Irfan řekl, že se Masih dopouští rouhání, Ashfak a několik dalších muslimů šli do křesťanova obchodu a viděli ho urážet islámského proroka, nicméně „nikde v zaznamenané výpovědi ani ve FIR není zmínka o údajném rouhání,“ řekl Anjum.

Během soudního procesu se Irfán ani nedostavil k výpovědi, protože žalobce se „vzdal“ hlavního svědka, který byl pro případ nejdůležitější, uvedl Anjum.

„Obžaloba během procesu předvedla pouze dva z celkových pěti svědků, a i jejich výpovědi byly rozporuplné,“ dodal.

Advokát uvedl, že soudce nedbal na jeho prosby, aby Masihovi přiznal nevinu, protože proti němu neexistovaly žádné důkazy, „přesto 4. července soudce vynesl nad Masihem rozsudek trestu smrti“.

Masihův bratr Mehmood Masih uvedl, že rodina se po vynesení rozsudku rozplakala.

„Dceři byly tři roky, když byl před pěti lety zatčen její táta,“ řekl pro Morning Star News. „Nevíme, jak dlouho ještě bude muset čekat na to, aby mohla být se svým otcem.“

Mehmood Masih uvedl, že rodina očekávala přísný trest, protože trest smrti je povinný za odsouzení podle paragrafu 295-C, který se týká rouhání proti Mohamedovi.

Za mřížemi strávil Masih kvůli řadě odkladů pět let, v roce 2019 byl krátce propuštěn, aby se zúčastnil pohřbu své matky.

Obvinění z rouhání v Pákistánu často vyvolávají davové násilí a lynčování podezřelých, zatímco tresty pro ty, kteří taková falešná obvinění vznesou, jsou mírné.

Biskup pákistánské církve Azad Marshall uvedl, že Masihovo odsouzení soudem potvrdilo postoj křesťanů, že podřízené soudy kapitulují před tlakem islamistů, což vede k odsouzení téměř ve všech případech rouhání.

„Je zřejmé, že soudci prvoinstančního soudu si zachraňují vlastní kůži tím, že přenášejí břemeno spravedlnosti na vrchní soudy,“ řekl Marshall pro Morning Star News. „Dobře vědí, že 99 procent případů rouhání je vedeno za účelem vyřizování osobních sporů, ale přesto odsuzují nevinné, čímž nutí nebohé oběti strávit mnoho dalších let ve vězení a čekat, až jejich odvolání projednají vyšší soudní instance.“

Trend falešných obvinění z rouhání je podle něj vážnou hrozbou nejen pro křesťany a další menšiny, ale i pro muslimskou většinu.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 15. července 2022 Foto: Pixabay – ilustrační

„Th

Tags: ,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář