Pákistán: V parlamentu se ozývají hlasy volající po reformách zákonů proti rouhání

V pákistánském parlamentu se opět ozývají hlasy volající po reformách zákonů proti rouhání. Události jsou reakcí na incident ze 13. dubna, při kterém zdivočelý dav zavraždil muslimského studenta.

Pákistánský nejvyšší soud v současné době vyšetřuje vraždu Mashala Khana, kterého napadli spolužáci za údajnou propagaci „rouhavého“ obsahu na sociální síti. V souvislosti s útokem bylo zadrženo celkem 45 lidí a následně musel být z bezpečnostních důvodů uzavřen celý univerzitní areál.

Mashal, student žurnalistiky z univerzity Abdul Wali Khan v severozápadním Pákistánu, sám sebe označoval za „humanistu“ a otevřeně podporoval práva žen, svobodu přesvědčení a projevu. Nebyl sice oficiálně obviněn, ale bezprostředně před vraždou se po univerzitě začaly šířit zvěsti o tom, jaký obsah zveřejňuje na sociálních sítích.

 

V návaznosti na tragédii pákistánské Národní shromáždění schválilo rezoluci odsuzující lynčování, které popisuje jako „chladnokrevnou vraždu“. Dále vyjadřuje odhodlání „zajistit, že budou do zákonů proti rouhání zapracovány účinné bezpečnostní mechanismy, které zabrání jeho zneužívání v podobě podobných zvěrstev v budoucnu“.

Není to poprvé, co byly kontroverzní zákony proti rouhání v pákistánském parlamentu odsouzeny. Všechny podobné hlasy se však dosud setkávaly se silnou opozicí. Jeden významný politik byl dokonce zavražděn, poté co se ve věci angažoval.

 

Zdroj: Hlas mučedníků

Foto: Creative Common Search

 

[adrotate banner=“14″]

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář