Pákistán propustí vůdce protestů proti rouhačství

Láhaur – Pákistánský soud v úterý nařídil propustit na kauci dva vůdce násilných protestů proti osvobození křesťanky Asie Bibiové odsouzené za rouhačství. Radikální islámský duchovní Chádim Husajn Rizví a jeho zástupce Pír Afzal Kadrí mají být propuštěni ve středu, informovaly tiskové agentury.

Rozhodnutí soudu v pákistánském Láhauru následovalo necelý týden poté, co Bibiová odletěla do Kanady, kde žije její rodina. Bibiová, matka pěti dětí, se údajného rouhání dopustila v roce 2009, když šla pro vodu. Dostala se do sporu se dvěma muslimkami, které se odmítly napít ze stejné nádoby jako katolička Bibiová. Muslimky později tvrdily, že Bibiová při tom urážela proroka Mohameda. V roce 2010 za to byla odsouzena k trestu smrti. Rozhodnutí o jejím propuštění v říjnu loňského roku vyvolalo demonstrace radikálních muslimů po celém Pákistánu.

Rizví, který stojí v čele vlivné skupiny Tehríke Labajk (TLK), protesty proti propuštění Bibiové organizoval. Policie ho zadržela koncem loňského listopadu v Láhauru a v prosinci byl obviněn z terorismu a podněcování ke vzpouře. Spolu s ním byli obviněni i jeho nejbližší spolupracovníci.

Rizvího zadržení vedlo ke střetům mezi policií a jeho stoupenci ve východopákistánském Láhauru. Vůdci TLK hrozili smrtí soudcům Nejvyššího soudu, kteří o propuštění Bibiové rozhodli; vyzývali jejich sloužící a kuchaře, ať je zabijí, a volali i po svržení šéfa pákistánské armády. V Pákistánu, kde je armáda významným mocenským hráčem a na veřejnosti je jen zřídka terčem kritiky, je něco takového mimořádný krok.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Foto: YouTube – protesty po propuštění Asie Bibi

Tags:

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář