Pákistán: Za ubití studenta viněného z rouhání padl trest smrti

Islámábád – Jednatřicet lidí bylo dnes u pákistánského soudu shledáno vinnými v případu loňského ubití univerzitního studenta, který byl spolužáky křivě obviněn z rouhačství. Jeden obžalovaný dostal trest smrti, pět lidí bylo odsouzeno k doživotnímu trestu vězení a dalších 25 k čtyřletému trestu odnětí svobody. Informovala o tom agentura Reuters.

Lynčování 23letého studenta v univerzitním areálu ve městě Mardan loni v dubnu vyvolalo vlnu rozhořčení a oživilo otázky kolem zneužívání přísných zákonů týkajících se rouhačství v zemi. Za urážku islámu či proroka Mohameda hrozí v Pákistánu trest smrti.

Zavražděný byl studentem žurnalistiky a podle agentury Reuters byl známý jako zvídavý, věřící intelektuál, který rád diskutoval o kontroverzních společenských, politických a náboženských tématech. Útočníci ho napadli po hádce ohledně víry.

Reklama

Tvrzení, že dotyčný sdílel na sociálních sítích zprávy s rouhačským obsahem, se ale podle policie ukázaly být nepodložené, napsala agentura AP.

Celkem čelilo obvinění 57 osob; studenti, učitelé a další představitelé univerzity. Všichni vinu popírali. Soud 26 z nich obvinění zprostil pro nedostatek důkazů.

Video zachycující lynč podle agentury Reuters ukazuje, že student byl svlečen donaha a skupina spolužáků jej bila holemi za vzývání Alláha, zatímco ostatní přihlíželi. Nakonec ho jeden ze spolužáků zastřelil. Dav pak pokračoval hanobením těla oběti.

 

Autor: ČTK Foto: BCPA Hlavní foto – Chlapcovi rodiče, zabitý student

Kategorie: Zahraničí

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář