Pákistánský křesťan po vyhrůžkách smrtí hledá pomoc v Kanadě

Bangkok – O azyl v Kanadě žádá pákistánský křesťan, který se skrývá po zveřejnění videa vyzývajícího bojovníky džihádu, aby ho zabili. Faraz Pervaiz se nejprve o pomoc obrátil na Austrálii, ale ta jeho žádost zamítla.

Jeho prosba přichází dva měsíce poté, co Kanada poskytla azyl Asii Bibi, pákistánské křesťance, která byla nucena se skrýt před muslimskými extremisty po falešných obvinění z rouhání.

Pervaiz je pákistánský křesťanský aktivista za práva menšin, který uprchl do Bangkoku. V Pákistánu byl totiž obviněn z rouhání, co může vést k trestu smrti. V zemi na něj byla vydána fatwa, aby byl zabit, informuje Catholic Register. 

Místo jeho pobytu bylo odhaleno minulý týden ve videu zveřejněném na sociálních médiích, které se šířilo po internetu. Po hrozbě smrtí přestěhoval svou rodinu na tajné místo mimo Bangkok.

Video zveřejněné na Facebooku, YouTube a několika skupinách WhatsApp požadovalo, aby bojovníci džihádu odcestovali do Bangkoku a zabili ho. Několik mullahů připojilo k videu „fatwu“, aby podpořili jeho zabití.

„Ve videu se říká, že je povinností každého muslima na tomto světě, aby mě našel a zabil,“ řekl Pervaiz pro Catholic Register. „Od tohoto prohlášení hrozí, že džihádisté ​​přicházejí každý den. Jakmile zjistí, kde přesně jsem, potrvá to jen jednu hodinu.“

Pervaize doprovází jeho manželka, tři děti a jeho rodiče spolu s australským jezuitským knězem Michaelem Kelly.

„Budoucí vrazi stále zvoní a ujišťují Faraza, že ho najdou a zabijí jeho a jeho rodinu,“ řekl Kelly v e-mailu pro Catholic Register. „Věřil bych jejich slovům,“ dodal.

Kelly dlouhodobě žije v Bangkoku a obhajuje práva uprchlíků. Pomáhá Úřadu pro uprchlíky z Toronta, aby prostřednictvím soukromého sponzorského programu přesídlila až 63 pákistánských křesťanských rodin do Kanady.

Pervaiz a jeho rodina se nyní schovávají v jednopokojovém bytě a zůstávají doma 24 hodin denně.

Již více než rok je na Pervaize vypsaná odměna 10 milionů pákistánských rupií (asi 170 ​​000 korun) vydaných pákistánskou populistickou, konzervativní politickou stranou Tehreek-e-Labbaik – stejnou stranou, která naléhala na muslimy, aby zabili Bibi.

Video o jeho pobytu natočil pákistánský muslimský uprchlík v Bangkoku, jménem Saira Ismail. Několik pákistánských křesťanů řeklo, že Ismail se často setkával s křesťany v Bangkoku, účastnil se církevních setkání a žádal o jídlo i pomoc s nájemným.

Pervaiz řekl, že Ismail požádal také o pomoc malý křesťanský sbor, který s rodinou navštěvuje, ale ten neměl prostředky, aby mu pomohl.

Kancelář UNHCR v Bangkoku kontaktovala společnost Google a Facebook a nakonec se jí podařilo zablokovat video.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

-mn-  Datum: 8. arpna 2019  Foto: Pixabay – iustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář