Pákistánský soud osvobodil křesťana odsouzeného k trestu smrti

Pákistánský soud v úterý osvobodil křesťana Sawana Masiha, který byl za rouhání odsouzen k trestu smrti.

Organizace International Christian Concern informuje, že soudce Saíd Šabize Ali Rizvi osvobodil křesťana, který strávil více než šest let v cele smrti.

V reakci na toto rozhodnutí Joseph Francis z organizace, která poskytuje právní pomoc křesťanům, řekl: „Musím říct, že vrchní soud v Lahaurá vydal odvážné osvobozující rozhodnutí v případě Sawana.  Nachází se zde ale ještě nejméně 12 dalších křesťanů, kteří se odvolali proti rozsudkům smrti kvůli rouhání.“

Sawan Masih byl 8. března 2013 obviněn svým muslimským přítelem Muhammadem Šahidem z urážky proroka Mohameda. Podle Šahída Masih řekl: „Můj Ježíš je pravý. Je to Boží syn a vrátí se. Váš prorok je falešný, ale můj Ježíš je pravda a dává spásu.“ Incident se údajně stal v primárně křesťanské čtvrti.

Následujícího dne dav více než 3000 rozzuřených muslimů zaútočil na křesťanskou čtvrť, kde Masih žil a vypálili přibližně 180 domů, 75 obchodů a nejméně dva kostely.

V rámci odvolání Masihův právník vznesl několik námitek proti policejnímu vyšetřování a stíhání. Soudu sdělil, že policie případ zaregistrovala až 35 hodin po údajném incidentu a poukázal na rozpory v první policejní zprávě a ve svědectví, které stěžovatel uvedl před soudem prvního stupně.

Vrchní soud v Lahaurá rozhodl, že šetření případu neprokázalo, že se Masih dopustil rouhání a zrušil jeho trest smrt. Soud rovněž nařídil jeho okamžité propuštění.

Falešná obvinění z rouhání jsou často motivována osobní mstou nebo náboženskou nenávistí. Obvinění tohoto typu mají potenciál vyvolat davové vzpoury.  V některých případech byly oběti zastřeleny, upáleny nebo ubity k smrti.

Íránem se šíří velké obrození, kdy k Ježíši Kristu přicházejí stovky tisíc.

V současné době je v Pákistánu uvězněno 25 křesťanů na základě obvinění z rouhání. Mediální pozornost vzbudil případ Asie Bibi, která osm let čekala v cele smrti. Po osvobození se svou rodinou žije na utajeném místě v Kanadě.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 11. října 2020 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář