Pákistánští představitelé islámu zavrhli jakékoli zabití pod náboženskou záminkou

Islamabád – Pět set imámů této muslimské země zcela jednoznačně odmítlo násilí proti náboženským menšinám i jejich diskriminaci. Učinili tak v pondělí (7.1.) na shromáždění Pákistánské vrchní rady muslimských učenců (ulama) takzvanou Islámábádskou deklarací, kde tvrdí, že „zabití pod náboženskou záminkou odporuje učení islámu“.

Jde o přelomovou událost v pákistánské muslimské komunitě, protože se tím staví i proti zákonu, který ukládá trest smrti za rouhání a je předmětem kritik. Informuje o tom agentura AsiaNews.

Islamábádská deklarace se skládá ze sedmi bodů. První zavrhuje „vraždy pod náboženskou záminkou, protože odporují učení islámu“. Druhý tvrdí, že „žádný náboženský představitel nemá právo kritizovat proroky“ a třetí zakazuje „prohlašovat jakoukoli sektu za nevěřící“. Proto se o žádném „muslimovi či nemuslimovi nesmí říci, že zasluhuje smrt mimo právoplatného rozsudku státního soudu“; „věřící každého náboženství či sekty mají ústavou zaručené právo žít podle svých kulturních a věroučných norem.“ Odtud plyne čtvrtý bod Islamábádské deklarace, která potvrzuje „plnou právní autonomii jejich shromažďování a samosprávy“. Pátý bod zakazuje publikaci „jakýchkoli materiálů podněcujících k nábožensky motivované nenávisti“. Šestý připomíná „odpovědnost pákistánské vlády za ochranu  života i majetku každého nemuslimského občana Pákistánu“. Poslední sedmý bod vybízí k zahájení národní kampaně proti fundamentalismu.
Imámové z nejvyšší muslimské rady v Pákistánu zmíněnou deklarací jednoznačně odmítají postoj tamějších fundamentalistů, kteří požádali o zrušení osvobozujícího rozsudku Asie Bibi, a postavili se tak na její stranu.
Asie Bibi žije pod ochranou bezpečnostních složek a čeká na výsledek dovolání, které podala k pákistánskému ministerstvu spravedlnosti extremistická skupina Tehreek-e-Labbaik.

USA zařadily Pákistán mezi země porušující svobodu vyznání

USA zařadily v prosinci 2018 Pákistán mezi země porušující svobodu vyznání

Pákistán byl dosud zařazován do vedlejšího „kontrolního“ seznamu, kde jsou nyní Rusko a Komory. Zařazení do hlavního seznamu může podle agentury AP teoreticky vyvolat možnost sankcí. Podobné tresty ale zatím Spojené státy za porušování svobody vyznání neuplatnily.

V hlavním seznamu jsou kromě Pákistánu Barma, Čína, Eritrea, Írán, Saúdská Arábie, Severní Korea, Súdán, Tádžikistán a Turkmenistán.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?

 

Zdroj: Vatikánský rpzhlas, ČTK   Foto: screenshto YouTube, ilustrační

 

 

 

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář