Palestinci odsuzují Česko za zablokování prohlášení EU ohledně Jeruzaléma

RAMALLÁH – Palestinci se zlobí na Čechy, Maďary a Rumuny, že zablokovali společné prohlášení 28 členských států Evropské unie kritizující přesun americké ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma. Podle palestinských představitelů tyto země porušují mezinárodní právo. Ve svém sobotním prohlášení skrze palestinskou zpravodajskou agenturu Wafa uvedl palestinský ministr zahraničí, že postoj těchto zemí je proti politice EU, rezolucím OSN a Ženevským konvencím a že Praha, Budapešť a Bukurešť brzy pocítí dopady svého rozhodnutí ve vztazích s arabskými a islámskými státy.

Kritika přišla poté, co izraelský Channel 10 přinesl zprávu o tom, že tyto tři země zablokovaly rezoluci navrženou Francií, která měla vytvořit sjednocenou evropskou frontu proti krokům Washingtonu. Podle diplomatů těchto zemí však šlo nové prohlášení už nad rámec závěrů prosincového summitu EU, kde se opět potvrdil postoj EU ohledně Jeruzaléma. Nový odmítnutý návrh prý obsahoval i zmínku, že členské státy EU kroků Washingtonu ohledně svých velvyslanectví následovat nebudou.

Ve prospěch přesunu svého velvyslanectví v Izraeli do Jeruzaléma hovoří dlouhodobě český prezident a rovněž rumunská vláda v čele s premiérkou. Tomuto kroku však oponuje rumunský prezident. České ministerstvo zahraničí na závěry prosincového summitu EU opět odkázalo: „Pozice byla jasně formulována prostřednictvím závěrů Evropské rady. Česká republika nevidí důvod, proč by se EU měla v tuto chvíli k tomuto tématu opětovně vyjadřovat,” sdělila jeho mluvčí Michaela Lagronová. Na přípravě zablokování prohlášení se podílel vedle premiéra v demisi Andreje Babiše i ministr zahraničních věcí v demisi Martin Stropnický (ANO) a prezident Miloš Zeman.

Podle zpráv izraelské televize Chadašot TV bude většina evropských diplomatů v zemi, například Velké Británie, Německa a Francie, nedělní ceremonii izraelského ministerstva zahraničí, která bude věnována otevření americké ambasády v Jeruzalémě v pondělí, bojkotovat. Ceremonie bude rovněž věnována otevření velvyslanectví státu Guatemala v izraelském hlavním městě a zúčastní se jí prezident Guatemaly Jimmy Morales. Minulé pondělí palestinský vrchní mírový vyjednavač Saíb Irikát vyzval všechny zahraniční představitele v Izraeli, aby nepřišli a nepodpořili to, co nazval „flagrantním porušením mezinárodního práva a anarchií“ ze strany Washingtonu.

 

Zdroj: ztis.cz    Foto: Wikimedia Commons

 

 

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář