Palestinští křesťané varují před blížící se katastrofou v regionu

Palestinští křesťané volají o pomoc a varují před blížící se katastrofou v regionu. Skupina palestinských lídrů napsala 12. června otevřený dopis Světové radě církví (SRC); list byl odeslán institucemi z Koalice křesťanských organizací v Palestině (NCCOP) a byl adresován SRC u příležitosti stoletého výročí Balfourovy deklarace, ve které britská vláda vyjádřila svou podporu zřízení židovské národní domoviny v oblasti historické Palestiny. V otevřeném dopisu si Palestinci stěžují na útlak a nepravost ze strany Izraelského státu a nespravedlnost Balfourovy deklarace.

„Stále trpíme kvůli jednomu politickému prohlášení západních mocnosti založeném na překrouceném teologickém pochopení,“ uvádí se v dokumentu. „I o sto let později v naší zemi ještě není spravedlnost! Diskriminace a nerovnost, vojenská okupace a systematický útlak jsou pravidlem,“ myslí si palestinští křesťané.

 

Dopis dodává, že nyní může být „poslední šance“ pro mír v regionu, a pokračuje: „Dnes jsme ve slepé uličce a dostali jsme se do mrtvého bodu. Navzdory všem slibům, nekonečným summitům, rezolucím OSN, volání náboženských a laických vůdců – Palestinci stále touží po svobodě a nezávislosti a hledají spravedlnost a rovnost.“

Otevřený list rovněž obviňuje Balfourskou deklaraci ze současné situace. „Mohlo by to být, že jsme dosáhli tohoto“ nemožného okamžiku „, protože věci byly postaveny od samého počátku – před sto lety – na nespravedlivém předpokladu? Měli bychom očekávat, že takové nespravedlivé prohlášení vytvoří něco jiného než konflikt a zničení?“ píše se v listě.

Dopis palestinských křesťanů přichází rovněž na desetileté výročí výzvy Amman, která byla přijata na setkání Světové rady církví v roce 2007, kdy SRC potvrdila podporu palestinského sebeurčení. Palestinští křesťané mimo jiné vyzývají Světovou radu církví, aby odsoudila izraelskou politiku apartheidu proti Palestincům a odmítla Balfourovu deklaraci.

 

-mn-
Foto: Wikimedia, ilustrační

[adrotate banner=“21″]

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář