Památky olomouckého arcibiskupství se připravují na zahájení sezony

Olomouc – Na sezonu a další vlnu uvolnění vládních opatření se již připravují také památky olomouckého arcibiskupství na území Olomouckého a Zlínského kraje. Arcibiskupský zámek v Kroměříži či Arcibiskupský palác v Olomouci chtějí návštěvníky přivítat i řadou novinek včetně výstav, informoval dnes ČTK mluvčí olomouckého arcibiskupství Jiří Gračka. Návštěvníkům je otevřen například areál poutního místa na Velehradě či Podzámecká zahrada v Kroměříži.

Arcibiskupský palác v Olomouci zůstává zatím uzavřen a čeká na možnost obnovení komentovaných prohlídek. Nejbližší akcí je 28. května Noc kostelů, při níž bude zpřístupněna biskupská kaple. „Novinkou letošní sezony bude výstava zaměřená na sbírky olomouckých biskupů a arcibiskupů, kterou Arcibiskupství olomoucké připravuje ve spolupráci s Muzeem umění Olomouc a alespoň zčásti nahradí expozice Arcidiecézních muzeí v Olomouci a Kroměříži, uzavřené kvůli opravám. Probíhat bude od června do září,“ uvedl Gračka.

Arcibiskupský zámek v Kroměříži se otevře ihned, jakmile to epidemická situace ve Zlínském kraji dovolí. Vzhledem k částečné rekonstrukci zámku je na úvod sezony připravena varianta jednosměrné volné prohlídky s nástupem přes salu terrenu. „Návštěvníci si tak individuálně prohlédnou reprezentační sály a vystoupají i do zámecké věže, kde je umístěna výstava Panna Maria Křtinská,“ uvedl mluvčí arcibiskupství.

Naopak denně je za příznivého počasí otevřena kroměřížská Podzámecká zahrada, brány nezavřela ani v době nouzového stavu. Prvními letošními akcemi zde budou Víkend otevřených zahrad 12. a 13. června a koncertní verze muzikálů Noc na Karlštejně, Kleopatra a Čas růží 11. až 13. června, doplnil Gračka.

Otevřeno návštěvníkům je také poutní místo Velehrad, a to hlavně díky volnému vstupu do baziliky. Zájemci si zde mohou prohlédnout výstavu o kardinálu Tomáši Špidlíkovi a v Královské kapli pak výstavu věnovanou arcibiskupu A. C. Stojanovi. Podle epidemické situace ve Zlínském kraji se pak možnosti rozšíří nejen o nabídku návštěvy podzemí baziliky, ale také o stálé expozice ve Velehradském domě sv. Cyrila a Metoděje s názvem Velehrad na křižovatkách evropských dějin a Bible pro malé i velké. Velehrad se také opět zapojí do akcí, jako je Noc kostelů 28. května a Víkend otevřených zahrad 12. a 13. června, dodal Gračka.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 6. května 2021 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář