Památník na 5. nástupišti hlavního nádraží připomene osud brněnských Židů

Brno – Tragický osud židovských obyvatel Brna bude připomínat nový památník na pátém nástupišti brněnského hlavního nádraží. Právě z tohoto místa byl v listopadu 1941 vypraven první transport, který odvezl tisíc Židů do ghetta v Minsku. Následovaly další, které odvezly přes 10.000 židovských obyvatel Brna do ghetta v Terezíně. Památník odhalí Židovská obec Brno při zahájení festivalu Štetl fest na konci srpna. ČTK to řekla ředitelka festivalu Eva Yildizová.

Památník je velký asi 2,5 metru a v současnosti se vyrábí ve slévárně v severovýchodních Čechách. Na jeho vzniku se podílí dotací 220.000 korun město a prostřednictvím sbírky také členové Židovské obce Brno. „Návrh památníku udělal architekt Tomáš Rusín a výrobu zajišťuje sochař Jiří Plieštik. Má znázorňovat koleje, které vedou do nebe. Nahoře je zakončený hvězdou a dole je zapuštěný do země, což navazuje na kameny zmizelých, o které je třeba klopýtnout,“ popsala Yildizová.

SOUVISEJÍCÍVe Francii odsoudili kanadského akademika na doživotí za útok na synagogu

Židovská komunita se v Brně rozvíjela po roce 1848, největší rozmach zažila v meziválečném období. „Brněnští Židé se primárně považovali za běžné obyvatele města. Rozvíjeli své podnikání, věnovali se kultuře, investovali do veřejného prostoru a působili na akademické půdě. Před druhou světovou válkou v Brně žilo asi 12.000 Židů,“ uvedl rabín brněnské židovské obce Štěpán Menaše Kliment.

Po válce se do Brna vrátilo pouze několik stovek původních židovských obyvatel. Nyní má podle Yildizové židovská obec přes 300 členů. Ne všichni jsou ale Brňané, jsou mezi nimi třeba i studenti z Izraele, kteří ve městě dlouhodobě pobývají. „Těchto 300 lidí má doložený původ a chtějí se k němu oficiálně hlásit. Pak je tu další část lidí, která třeba má židovské kořeny, ale k obci se nehlásí,“ dodala Yildizová.

Obec kromě sdružování členů také vytváří aktivity pro veřejnost, mezi ně patří třeba kurzy hebrejštiny, a spolupořádá židovský festival Štetl, který se v Brně loni konal poprvé. Podle pořadatelů vzbudil svým rozsahem, dramaturgií i programem pozitivní odezvu, a to nejen v židovské a odborné komunitě, ale také u širší veřejnosti. Druhý ročník je plánovaný na přelom srpna a září a zvolil si za hlavní téma vlaky. Čtyři festivalové dny nabídnou ve spolupráci s mnoha brněnskými institucemi výstavy, přednášky, koncerty i divadelní představení.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 22. května 2023 Foto: Wikimedia Commons

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář