Památník v želivském klášteře připomene kněze vězněné za totality

Želiv – Premonstráti v Želivě připravují nový památník věnovaný kněžím a řeholníkům nespravedlivě vězněným za totality. Bude to dřevěný kříž s bronzovým korpusem Krista a s deskou, na níž bude citát z deníku Antonína Šuránka, jednoho z kněží internovaných komunisty v klášteře v 50. letech. Památník bude odhalen 11. srpna, sdělil ve středu ČTK převor kláštera Tadeáš Spišák.

„Důraz chceme dát na potřebu smíření a odpuštění,“ uvedl Spišák.

V želivském klášteře byl internační tábor v letech 1950 až 1956, zadržováno tam bylo 464 duchovních z Čech, Moravy a Slovenska. Mezi nimi František Tomášek, pozdější pražský arcibiskup a kardinál, který se v Želivě se svými spoluvězni znovu setkal 13. srpna 1968. V klášteře se touto dobou pravidelně koná pouť smíření. Jména internovaných duchovních jsou od srpna 2013 vepsána na zdi v ambitech kláštera.

„Nový památník se bude nacházet přímo v opatském kostele Narození Panny Marie, v zadní části lodi kostela,“ uvedl převor. Autorem kříže bude slovenský umělec Svetozár Ilavský. Pro želivské premonstráty už vytvořil obětní stůl, který je v tamním kostele od minulého roku. „Jsou v něm umístěny ostatky dvanácti mučedníků, mezi nimiž jsou také ostatky mučedníků z doby nacismu a komunismu,“ uvedl Spišák.

U památníku využije Ilavský návrh kříže, který v roce 2003 tvořil dominantu na pódiu v Bratislavě, kde papež Jan Pavel II. prohlásil za blahoslavenou řeholnici Zdenku Schelingovou. „Sestra Zdenka byla umučena za doby komunismu a její ostatky máme taky uloženy v našem obětním stole,“ uvedl převor. Doplnil, že záměrná je i souvislost s Janem Pavlem II. považovaným za osobnost, která přispěla k pádu komunismu.ˇ

Klášter v Želivě komunisté zrušili v roce 1950, od roku 1957 v něm byla psychiatrická léčebna. Premonstráti se mohli vrátit počátkem 90. let.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Datum: 11. ervence 2019  Foto: Wikipedie – Želivský klášter

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář