Pamětní den ve Velehradě připomene Akci K i návštěvu papeže

Velehrad (Uherskohradišťsko) – Pamětní den připomene v sobotu 3. října ve Velehradě na Uherskohradišťsku tři významná výročí. Na letošek připadá 70 let od Akce K, tedy likvidace klášterů tehdejším komunistickým režimem, 30 let od návštěvy papeže Jana Pavla II. v Československu a deset let od úmrtí kardinála Tomáše Špidlíka. Součástí programu bude požehnání pamětní desky připomínající likvidaci velehradské řeholní komunity v roce 1950, bohoslužba i koncert, sdělil ČTK koordinátor kulturních akcí ve Velehradě Petr Slinták.

Setkání v poutním areálu ve Velehradě zahájí ve 14:00 mimořádná mše svatá, kterou bude v bazilice sloužit papežský nuncius Charles Daniel Balvo. Následovat bude modlitba u sarkofágu kardinála Tomáše Špidlíka. „Po promluvě historika Jaroslava Šebka se účastníci odeberou na Stojanovo nádvoří, kde bude požehnána pamětní deska Akce K vytvořená velehradským sochařem Otmarem Olivou,“ uvedl Slinták.

Umělecké dílo připomíná snahu komunistické vlády o omezení činnosti církví v tehdejším Československu. „Cílem diktaturní moci bylo zbavit řeholníky svéprávnosti, označit je za nepřátele socialismu, tedy státu, a zničit nejviditelnější projevy komunitního křesťanství, jimiž byly kláštery. Na Velehradě tato akce postihla vzdělávací a duchovní činnost početné komunity řeholního společenství Tovaryšstva Ježíšova. Akce K byla příčinou uzavření zdejšího jezuitského gymnázia. Ostatně někteří stále žijící pamětníci této události patří mezi iniciátory instalace esteticky originální desky,“ uvedl Slinták.

V noci ze 13. na 14. dubna 1950 byli vyhnáni a vyvezeni téměř všichni řeholníci z mužských klášterů, na konci září následovala akce Ř, jejímž cílem byly kláštery ženské. Jedním z míst, kde komunisté zasáhli, byl právě Velehrad, který je významným poutním místem. „Bylo zde 25 jezuitů a 46 noviců,“ řekl před nedávnem ČTK velehradský farář Josef Čunek.

Pamětní deska je zavěšena na zdi internátu církevního gymnázia na Stojanově nádvoří naproti velehradské bazilice. Text připomíná Akci K nejen ve Velehradě, ale v celé republice. „Vloženy jsou dvě stuhy, na jedné je Nezapomínáme, na druhé text Jana Zahradníčka ze Znamení moci, který napsal na Mírově,“ uvedl při dubnové instalaci desky Oliva.

Po slavnostním odhalení desky bude u takzvaného papežského kříže následovat krátké připomenutí 30. výročí první návštěvy papeže Jana Pavla II. v Československu. V 16:30 pak začne v bazilice koncert souboru Musica Animata. Slavnostní víkend završí v neděli 4. října od 17:00 kytarový koncert Štěpána Raka v barokním Zimním sálu Stojanova gymnázia.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 19. září 2020 Foto: Wikimedia Commons – Velehrad

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář