Pamětní deska připomíná v Dobré Vodě Lipnické židovskou rodinu Šmolkových

Dolní Město – V Dobré Vodě Lipnické dnes odhalili kamen zmizelých a pamětní tabulku věnovanou židovské rodině Šmolkových. Tabulka připomíná i Helenu Šmolkovou, které by 3. listopadu bylo 140 let. V obci, jež je dnes místní částí Dolního Města na Havlíčkobrodsku, vedla od roku 1911 hospodu, ve které se scházeli zajímaví hosté včetně spisovatele Jaroslava Haška nebo malíře Jaroslava Panušky. Osud rodiny, hostince i obce zachytil ve své nové knize Tam, v zatáčce, potkáš útulnou hospodu Miloš Doležal. Dnes ji u příležitosti odhalení pamětní tabulky a kamene veřejně představil.

Šmolkovi podle Doležala byli ve 20. století jedinou židovskou rodinou v obci a na jejím osudu lze dobře vnímat všechny mimořádné události a zvraty, kterými tehdy společnost prošla. Výběr data odhalení dnešní oslavy nebyl náhodný. Emil Šmolka se jako italský legionář také zasloužil o vznik samostatného Československa. Zemřel v 50 letech v roce 1933.

SOUVISEJÍCÍŽidovská obec Brno hledá rodiny vlastníků liturgických knih ukradených nacisty

Mezi tím stačili manželé hostinec v obci Dobrá Voda Lipnická zvelebit, rozšířit o ubytování pro hosty a zřídit v domě i obchod a řeznictví. Podle Doležala se tak hospoda stala přirozeným centrem obce. Vedla ji žena, která se těšila obecné vážnosti, byla výborná kuchařka, k hostům vstřícná, ale zároveň rázná. V jedné ze svých povídek ji zachytil novinář a cestovatel Zdeněk Matěj Kuděj, povídku nazval Krásná Helena, líčí ji však jako ženu nehezkou. „Ale myslím si, že se seknul, nebo že měl problém s ženskými, protože ona má v sobě nějaký zvláštní půvab a hlavně její tvář je tváří člověka, který něco hlubokého poznal, zažil,“ řekl k fotografii Heleny Šmolkové Doležal.

Na snímku je zachycená na zápraží hospody. Na stejném místě je nyní umístěný kamen zmizelých, který připomíná oběti holokaustu. Je věnovaný jedinému synu Emila a Heleny Adolfovi, který zemřel na začátku roku 1945 při pochodu smrti. Do koncentračního tábora Osvětim byl z Terezína převezený 28. října 1944. Jeho matka věznění v Terezíně přežila, vrátila se ale s podlomeným zdravím. Přesto dokázala v roce 1947 svoji živnost obnovit.

I když hospodu následně komunistický režim znárodnil, známou hostinskou si vyhodit netroufl. A tak byla Helena Šmolková hostinkou až do roku 1966, zavřela hospodu, až když už jí docházely životní síly, zemřela 29. dubna 1967 a je pochovaná za židovském hřbitově ve Světlé nad Sázavou.

Dům dosud stojí, užívají ho její vzdálení příbuzní.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 28. října 2022 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář