Papež: Církev bude sexuálnímu zneužívání čelit, nebude jej tajit

Vatikán – Papež František dnes na závěr čtyřdenního summitu o ochraně nezletilých ve Vatikánu označil duchovní zneužívající děti za nástroje satana. Katolická církev bude podle něj tomuto jevu „s nejvyšší vážností“ čelit a děti ochrání, dodal papež podle agentury Reuters. Slíbil také také, že církev nebude sexuální skandály zamlčovat, zastane se obětí a vyvine veškeré úsilí, aby byli pachatelé postaveni před soud. Zahraniční agentury si ale všímají, že závazné závěry nebo závěrečný dokument z konference nevzešly.

Rovněž obhájci obětí podle agentur uvedli, že je výsledky schůzky zklamaly. Papež podle nich jen zopakoval staré sliby, aniž nabídl nějaká konkrétní opatření.

Každý jednotlivý případ sexuálního zneužívání je podle Františka „zvěrstvo“. Pravidla národních biskupských konferencí proti zneužívání budou přezkoumána a posílena, dodal papež v půlhodinovém projevu na konci závěrečné mše v Apoštolském paláci.

Papež rovněž poznamenal, že většina případů sexuálního zneužívání se podle OSN a dalších organizací stane v rodinách, a hovořil o dalších společenských problémech, jako je sexuální turistika nebo internetová pornografie. Připustil ale, že sexuální zneužívání je o to závažnější, pokud se stane v katolické církvi. „Čelíme univerzálnímu problému, jenž je tragicky všudypřítomný a dotýká se každého,“ řekl papež. Ačkoli je sexuální zneužívání globální problém, „tento ďábel není o nic méně monstrózní, jestliže se objeví v církvi,“ dodal papež.

Podle představitelky americké organizace bishopaccountability.org, která sleduje případy sexuálního zneužívání kněžími, je papežovo prohlášení o univerzálnosti tohoto jevu „obzvlášť znepokojivé“. „Ačkoli katolíci ve světě volají po konkrétních změnách, papež místo nich nabídl vlažné sliby, které jsme navíc už slyšeli,“ řekla Anne Barrettová-Doyleová, kterou citovala agentura Reuters.

Závěrečný Františkův projev byl podle německého církevního právníka Thomase Schüllera „fiaskem“. „Byla to promarněná šance (…) Je to konec jeho pontifikátu v tom smyslu, že František nevstoupí do historie jako reformní papež, nýbrž jako obhájce statu quo,“ řekl ředitel ústavu kanonického práva na univerzitě v Münsteru agentuře DPA. Matthias Katsch z německého sdružení na ochranu obětí na twitteru označil papežovu řeč za „bezostyšný pokus postavit se do čela určitého hnutí, aniž se pojmenuje vina a nastanou skutečné změny“.

Bezprecedentní summit se konal na pozadí skandálů se sexuálním zneužíváním mladistvých kněžími. Zúčastnilo se jej asi 190 nejvyšších církevních představitelů z různých zemí, včetně předsedy České biskupské konference (ČBK) kardinála Dominika Duky. Ten již dříve uvedl, že na schůzce se probíraly i případy nepravdivých obvinění. „Falešná svědectví mohou obviněnému knězi připravit ‚očistec na zemi‘,“ řekl Duka v rozhovoru, který v sobotu zveřejnil server České biskupské konference.

Duka připomněl, že některé biskupské konference už za dvou předchozích papežů schválily směrnice s pokyny, jak zneužívání předcházet a jak postupovat při podezření na takový čin. ČBK takovou směrnici schválila v roce 2015.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?

 

Autor: ČTK  Foto: screenshot YouTube – papež František

Tags: ,

3 Komentáře

  1. To je skvělé. Mohli by třeba ustanovit komisi pro vyšetření úřadu správy komisí vyšetřujících procedurální nedostatky archivace a katalogizace posudků komisařů a vyšetřovatelů. Pak vydat rezolutní prohlášení, omluvu a svolat na příští rok další summit. Nikoho to bolet nebude, média to ukolébá a můžeme jet dál.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář