Papež František chce navštívit Irák, šlo by o první návštěvu

Vatikán – Papež František v pondělí řekl, že chce příští rok navštívit Irák. Informovala o tom agentura Reuters s tím, že by šlo o první papežskou návštěvu této blízkovýchodní země.

Záměr jet do Iráku papež sdělil zástupcům charit, které pomáhají křesťanům na Blízkém východě a na jiných místech. Stále mne provází myšlenka, když přemýšlím o Iráku… chtěl bych tam jet příští rok,“ řekl papež

Války a nepokoje přiměly mnohé křesťany v Iráku a v několika dalších zemích opustit své domovy. Křesťanská menšina v Iráku, ke které patří několik set tisíc lidí, trpěla zejména v době, kdy se rozlehlých částí země zmocnila teroristická skupina Islámský stát (IS). Po porážce IS se jim ale opět svobody vrátily, píše Reuters.V Iráku jsou jak katolíci, tak pravoslavní.

V roce 2000 chtěl tehdejší papež Jan Pavel II. navštívit staré irácké město Ur, ze kterého podle bible pocházel patriarcha a praotec Izraelitů Abrahám. Mělo jít o první část návštěvy Iráku, Egypta a Izraele. Nakonec však selhaly rozhovory s vládou tehdejšího prezidenta Saddáma Husajna, a Jan Pavel II. do Iráku nezavítal.

Podle dostupných informací počet iráckých křesťanů klesl z 1,5 milionu v roce 2003 na dnešních 200 tisíc. Ačkoliv se mnoho iráckých křesťanů mohlo vrátit do svých vesnic, mnozí zůstávají v Erbílu a dalších oblastech, protože jejich domovy byly zničeny. Křesťané z Mosulu se podle Wardy bojí vrátit domů, protože mají strach, že by jiná džihádistická skupina mohla opakovat teror islámského státu.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Foto: Wikimedia Commons – papež František

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář