Papež František: Kardinálové mě v roce 2005 „využili“ k tomu, aby zablokovali zvolení Benedikta XVI.

Papež František v nově zveřejněném rozhovoru uvedl, že na konkláve v roce 2005 podpořil svého předchůdce Benedikta XVI., a to navzdory snahám některých kardinálů volbu zhatit.

Papežovy poznámky zazněly v rozhovoru s vatikánským novinářem Javierem Martinezem Brocalem, který píše pro španělskou publikaci ABC, a objeví se v nové knize s názvem „Nástupce“, která vyšla ve Španělsku. Výňatek z rozhovoru zveřejnila ABC v neděli.

SOUVISEJÍCÍ Papež František nechal zjednodušit pohřební ceremoniál, své tělo nechce vystavit

Kniha se zaměřuje na vztah Františka a Benedikta, který v roce 2013 šokoval svět, když oznámil své rozhodnutí odstoupit z funkce a přijmout titul emeritního papeže. Po devět let, až do Benediktovy smrti v roce 2022, se František pohyboval v neobvyklé a ne vždy příjemné situaci, kdy nebyl jediným papežem žijícím uvnitř Vatikánu.

Religion News Service píše, že již na konkláve v roce 2005 se o Františkovi uvažovalo jako o možném kandidátovi na papežský úřad. Podle Františka však někteří kardinálové, kteří byli proti Benediktovi, lobbovali za hlasy pro Františka v naději, že zabrání tehdejšímu kardinálu Josephu Ratzingerovi získat dvoutřetinovou většinu hlasů potřebnou k tomu, aby se stal papežem.

RNS dále uvádí, že kardinálové nikdy nezamýšleli, že by František vyhrál volby místo Benedikta, ale spíše se snažili vytvořit prostor pro třetího, kompromisního kandidáta.

„Cílem bylo zablokovat zvolení kardinála Josepha Ratzingera,“ vysvětlil František. „Využívali mě, ale mezitím už uvažovali o tom, že navrhnou jiného kardinála. Ještě se nedohodli na tom, koho, ale byli připraveni nadhodit nějaké jméno.“

František uvedl, že ti, kteří předstírali, že ho podporují, prohlásili, že „nechtějí ‚cizího‘ papeže“, vzhledem k tomu, že papež Jan Pavel II, který vládl církvi v letech 1978-2005, byl Polák. Většina papežů v historii Vatikánu byla italského původu.

„Kardinálové přísahají, že nebudou prozrazovat, co se děje v konkláve, ale papežové mají svolení to sdělit,“ upřesnil František.

František v knize uvedl, že kardinály, kteří ho podporovali, varoval, aby si s jeho kandidaturou „nezahrávali“, a dodal, že by roli papeže nepřijal, pokud by se tento plán zvrtl a skutečně by získal dostatek hlasů. Tazatelům řekl, že Benedikt byl jeho kandidátem, protože po charismatickém pontifikátu Jana Pavla II. církev potřebovala někoho, „kdo by udržoval zdravou rovnováhu, přechodného papeže“.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 5. dubna 2024 Foto: Wikimedia Commons – Benedikt XVI.

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář