Papež František nablízku Bělorusům. Arcibiskup Gallagher v Minsku

Vatikán / Minsk – Vatikánský sekretář pro vztahy se státy, arcibiskup Paul Richard Gallagher, odjel na návštěvu Běloruské republiky, aby vyjádřil pozornost a blízkost papeže tamní katolické církvi a celé zemi. Na programu má setkání s občanskými představiteli a vedením místní katolické církve – stojí v tiskovém sdělení, kterým dnes v podvečer Vatikán potvrdil cestu arcibiskup Gallaghera, zastávajícího úřad odpovídající ministru zahraničí, do Minsku.

K modlitbě za krizi v Bělorusku vyzval papež František při modlitbě Anděl Páně 16. srpna. Ujistil, že pozorně sleduje vývoj povolební situace a vyzval k dialogu, odmítnutí násilí a respektu spravedlnosti a práva. Všechny obyvatele Běloruska svěřil ochraně P. Marie, Královny míru. O dva dny později, 18. srpna, výkonný výbor Iustitia et Pax v Evropě vybídl všechny křesťany k modlitbě “Otče náš” za běloruský národ, aby v něm zvítězila pravda, spravedlnost a mír. 

Vyostřené postoje mezi opozicí a prezidentem Lukašenkem prozatím neukazují k žádnému řešení. Do ulic hlavního města Minsku vyjdou příští neděli opět tisíce demonstrantů. Pochod bude tentokrát  věnován Marie Kalesnikavové, jedné z vůdčích postav opozice, zatčené v minulých dnech (7. září) a nezvěstné od chvíle, kdy se ubránila násilné deportaci ze země.

Naopak návrat do země nebyl umožněn předsedovi Běloruské biskupské konference. Arcibiskup Tadeusz Kondrusiewicz byl 31. srpna zastaven na polsko-běloruské hranici a bez udání důvodu nevpuštěn do země, ačkoli je běloruským občanem. Prezident Lukašenko na dotazy po důvodech nezákonného zákazu lakonicky odpověděl, že minský arcibiskup není jediným, kdo se nesměl vrátit.

Autor: Vatikánský rozhlas Datum: 12. září 2020 Foto: Wikimedia Commons – protesty v Bělorusku

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář