Papež František nazval Maradonu „básníkem fotbalu“

V novoročním rozhovoru pro sportovní deník Gazzetta dello Sport nazval papež František svého zesnulého krajana Diega Maradonu „básníkem fotbalu“.

„Maradona byl básník na hřišti, velký šampion, který rozdával radost milionům lidí v rodné Argentině i v Neapoli. Zároveň to byl velmi křehký člověk,“ řekl podle portálu Aktuality.sk papež. V rozhovoru také prozradil, že od dětství inklinoval k fotbalu. „Miloval jsem ho už jako chlapec, ale nepatřil jsem k nejlepším. Jak se v Argentině říká, měl jsem ‚Pata dura‘, tedy tvrdé nohy. Proto jsem byl většinou v brance,“ poznamenal první papež se jménem František.

Rozhovor dosvědčuje Františkův zájem o sportovní dění, který sdílí s Janem Pavlem II. Stejně jako papež Wojtyla byl též Bergoglio brankářem: „Byla to pro mne veliká škola života. Jako brankář musíš být připraven na nebezpečí, které může dorazit z jakékoli strany“. František vzpomíná na dětskou kopanou na ulicích Buenos Aires, kterou hrával s „hadrovým míčem, pelota de trapo, protože kožené míče byly drahé. Stačil nám hadrový míč, abychom se bavili a dělali zázraky na plácku pod domem“. Papež se mimo jiné vyjadřuje k výchovným hodnotám sportu, ale zároveň varuje před dopingem, který označuje za „nebezpečnou zkratku“,  protože „anuluje lidskou důstojnost“.

Papež František byl v listopadu informován o úmrtí Diega Maradony a pamatuje na něj v modlitbě, jako to učinil již v předchozích dnech, když se dozvěděl o jeho zdravotním stavu, potvrdil ve středu večer tiskový mluvčí Svatého stolce. Papež rád vzpomíná na příležitosti, při kterých se s legendárním fotbalistou setkal v minulých letech.

Diego Armando Maradona zemřel 25. listopadu na periferii Buenos Aires poté, co byl začátkem měsíce operován. Bylo mu šedesát let. Při svých návštěvách ve Vatikánu daroval papeži Františkovi podepsaný fotbalový dres s číslem 10, který je dnes vystaven ve Vatikánských muzeích.

Setkání s papežem se uskutečnila v roce 2014 v souvislosti s fotbalovým zápasem za mír, který zorganizovala papežská nadace Scholas Occurentes, a o rok později v rámci dalších projektů téže nadace. Na papežovo přání se Maradona ještě před čtyřmi lety v Římě zúčastnil benefičního fotbalového utkání, jehož výtěžek byl věnován obětem zemětřesení ve střední Itálii.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 4. ledna 2021 Foto: Wikimedia Commons – Maradanona

https://sport.aktuality.sk/c/476360/bol-basnikom-futbalu-papez-frantisek-si-zaspominal-na-diega-maradonu/?utm_source=azet.sk&utm_medium=magaziny-top&utm_content=foto&utm_campaign=HP-azet-new

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář