Papež František opět potvrzuje význam celibátu

„Jsem přesvědčen, že celibát je dar a milost, a ve stopách Pavla VI., Jana Pavla II. a Benedikta XVI. se z celé síly cítím zavázán ke smýšlení o celibátu jako o zásadní milosti, která charakterizuje latinskou církev jako katolickou,“ říká papež František v knižním rozhovoru, který se má 11. února objevit v italských knihkupectvích. Tématem rozhovoru je osobnost papeže Wojtyły a nese titul: Svatý Jan Pavel Veliký.

Ve fragmentech rozhovoru, které zveřejnil deník La Stampa, František ujišťuje, že se v pojetí kněžství zcela shoduje s tímto papežem. Týká se to rovněž celibátu, který – jak zdůrazňuje – je „milostí a nikoli omezením“.

Připomeňme, že František v této věci opakovaně ujišťoval, že se necítí oprávněný ke zrušení celibátu. Další potvrzení tohoto stanoviska nicméně nabývá nového významu v kontextu nedávné knihy Benedikta XVI. a kardinála Saraha na téma celibátu, často bezdůvodně interpretované jako polemika s papežem, přičemž se zpravidla zamlčuje, že na zrušení celibátu nepomýšlí papež František, nýbrž někteří reformátoři zejména z Latinské Ameriky a vlasti Benedikta XVI.

 

Autor: Vatikánský rozhlas, cirkev.cz  Datum: 5. února 2020  Foto: Wikimedia Commons – papež František

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář