Papež František popřel, že by konzervativního kardinála Burkeho označil za svého „nepřítele“

Papež František údajně potvrdil svému životopisci, že zbavil amerického kardinála Raymonda L. Burkeho platu a vystěhoval ho z jeho vatikánského bytu, ale odmítl obvinění, že by konzervativního amerického preláta označil za svého „nepřítele“.

Papežův životopisec Austen Ivereigh na internetových stránkách Where Peter Is napsal, že se 27. listopadu setkal s papežem uprostřed šířících se zvěstí, že Burkeho potrestal za to, že údajně využíval svých privilegií kardinála ve výslužbě proti církvi, uvedla katolická tisková agentura.

SOUVISEJÍCÍPapež odebral byt a plat svému církevnímu oponentovi, kardinálu Burkeovi

„Během našeho rozhovoru mi František řekl, že se rozhodl odebrat kardinálu Burkovi kardinálská privilegia – byt a plat, protože tato privilegia využíval proti církvi,“ napsal podle Christian Post Ivereigh, který poznamenal, že jejich setkání bylo kvůli Františkovu zánětu plic krátké.

„Řekl mi, že rozhodnutí sice není tajemstvím, ale že neměl v úmyslu ho veřejně oznámit, jenže už toho dne uniklo na veřejnost,“ dodal.

Kroky Vatikánu proti Burkovi se dostaly na veřejnost, když je agentuře Associated Press potvrdily dva zdroje, které se setkání zúčastnily a rovněž hovořily pod podmínkou anonymity.

Ivereigh prohlásil, že citát připisovaný Františkovi, jímž prý Burkeho označil za svého „nepřítele“, je „čirá fikce“ a že papež „by nikdy nevedl osobní vendetu“.

„Byl příhodně v souladu s tradicionalistickým narativem o nemilosrdném, mstivém papeži, který bezohledně a bezdůvodně ‚trestá‘ ty, kdo s ním nesouhlasí,“ napsal a dodal, že papež mu dal vzkaz: „Nikdy jsem nepoužil slovo ‚nepřítel‘ ani zájmeno ‚můj‘. Pouze jsem to oznámil na setkání vedoucích dikasterií, aniž bych uvedl konkrétní vysvětlení.“

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 6. prosince 2023 Foto: Wikimedia Commons – kardinál Burke

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář