Papež František posvětil Brnu tři základní kameny

Brno – Papež František dnes v rámci soukromé audience posvětil tři základní kameny, které se stanou součástí staveb Brna spjatými s osobou Gregora Johanna Mendela. Jeden z nich je určený i pro rekonstrukci Mendlova náměstí. V tiskové zprávě o tom dnes informoval ředitel projektu Mendel organizace Společně Radim Sajbot. S papežem se v Římě setkali zástupci města, Řádu sv. Augustina a také právě organizace, která se stará o popularizaci odkazu světoznámého přírodovědce.

„Velmi si vážím toho, že jsme mohli být přítomni soukromé audienci u papeže Františka. Nebylo by to možné bez vzájemné úcty, respektu a spolupráce, které nás s augustiniánským řádem pojí. Přestože augustiniáni museli snášet mnohá historická příkoří, žijí s námi po staletí. Přinášeli našemu městu, jehož reprezentantem je i Gregor Johann Mendel, kulturní a vědecký rozkvět. Je symbolické, že právě augustiniánské opatství na Starém Brně věnovalo základní kameny, které byly dnes posvěceny,“ uvedla primátorka města Markéta Vaňková (ODS).

Posvěcené kameny papežem mají pro představitele řádu, jehož byl Gregor Johann Mendel opatem, zvláštní význam. Pochází totiž ze základů kláštera, který v roce 1323 založila dvojnásobná královna a manželka českých panovníků Václava II. a Rudolfa Habsburského Eliška Rejčka.

Zatímco jeden z kamenů se stane součástí opraveného Mendlova náměstí, druhý základním kamenem připravovaného monumentu Gregora Johanna Mendela, třetí bude součástí obnoveného Mendelova skleníku, který vznikne na půdorysech toho původního. V zahradách augustiniánského opatství právě archeologové zkoumají základy původního skleníku, kde Gregor Johann Mendel prováděl své pokusy s křížením hrachu a na jejichž výsledcích definoval základy dědičnosti.

Podle náměstka primátorky Petra Hladíka (KDU-ČSL) se požehnání domlouvalo několik měsíců. „Návštěva u papeže Františka je pro Brno velkou poctou. Jenom to potvrzuje velikost a světový význam osobnosti Gregora Johanna Mendela, jehož 200. výročí narození oslavíme příští rok,“ uvedl Hladík.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 17. listopadu 2021 Foto: Wikimedia Commons – Brno

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář