Papež František přijme prezidenta Putina

Vatikán – Papež František přijme ve Vatikánu prezidenta Ruské federace Vladimíra Putina. K audienci dojde 4. července, jak ve středu na dotazy novinářů potvrdil prozatímní ředitel Vatikánského tiskového střediska Alessandro Gisotti.

Červencové setkání papeže Františka s prezidentem Putinem je již třetí v pořadí. Ruský prezident navštívil papeže poprvé 25. listopadu 2013 a podruhé 10. června 2015. Předmětem rozhovorů během poslední návštěvy byla především situace na Blízkém východě a na Ukrajině. V březnu roku 2007 se Putin setkal také s papežem Benediktem XVI. a v letech 2000 a 2003 s Janem Pavlem II.

Ruská federace a Vatikán navázaly plné diplomatické vztahy v létě roku 2010 (28.6.) zhruba půl roku po setkání prezidenta Medveděva s Benediktem XVI. (10.12. 2009 ve Vatikánu).

Proti-misionářské opatření

V roce 2016 v Rusku prošlo „proti-misionářské“ opatření jako součást širšího zákona o boji proti terorismu. Opatření se zaměřuje na náboženské menšiny a působí ve prospěch vlivné pravoslavné církve.

Asi rok poté, co zákon vešel v platnost, norská skupina Forum 18 zaznamenala 181 případů, kdy ruské úřady zákon použily k potlačení náboženských skupin. Jednalo se o protestanty, svědky Jehovovy, budhisty, muslimy a členy Hare Krišny.

Asi před měsícem ruský soud odsoudil dánského svědka Jehovova Dennise Christensena k šestiletému vězení, protože toto náboženské uskupení je v zemi považováno za extrémistické. Christensen byl zatčen při kázání v roce 2017.

„Christensenův případ a zákroky proti svědkům Jehovovým porušují právo na svobodu náboženského vyznání, odpírají jim právo na uctívání a nemohou být ospravedlňovány jako nezbytná nebo přiměřená opatření k ochraně veřejné bezpečnosti nebo pořádku,“ uvedla organizace Human Rights Watch.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

-mn- Vatikánský rozhlas    Foto: Wikimedia Commons – Putin

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář