Papež František přiletěl do Bahrajnu, vyslovil se proti trestu smrti

Manáma – Papež František dnes přiletěl do Bahrajnu na čtyřdenní návštěvu, jejímž cílem je posílit dialog mezi muslimy a křesťany. Hned v úvodu cesty se hlava katolická církve setkala s bahrajnským králem Hamadem bin Ísou Chalífou a dalšími členy královské rodiny v paláci v Sachíru. Tam se papež v projevu vyslovil proti trestu smrti, vyzval k plnění závazků týkajících se úplné náboženské svobody a k ukončení diskriminace a porušování lidských práv, píše agentura Reuters. Jde teprve o druhou návštěvu papeže na Arabském poloostrově poté, co František v roce 2019 navštívil Spojené arabské emiráty. Zároveň se jedná o vůbec první papežskou návštěvu Bahrajnu.

Zhruba 70 procent bahrajnské populace tvoří muslimové. V zemi žije malá katolická komunita složená převážně se zahraničních pracovníků, kteřína rozdíl od Saúdské Arábie mohou své náboženství v Bahrajnu veřejně praktikovat.

SOUVISEJÍCÍPapež se chystá do Bahrajnu, smysl cesty vidí v dialogu s představiteli islámu

Papeže Františka při cestě do Bahrajnu sužovaly bolesti kolena, takže nebyl schopen se osobně pozdravit s novináři v letadle, jak to obvykle dělá. Měl ale podle agentury Reuters dobrou náladu a na návštěvu se těšil. Pozval novináře, aby tentokrát přišli oni jednotlivě za ním. Pětaosmdesátiletý papež chodí kvůli potížím s kolenem o holi a někdy používá také kolečkové křeslo. Při leteckých cestách většinou osobně obejde novináře a mluví s nimi.

„Dnes mám značné bolesti, takže nemohu chodit, zůstanu tedy sedět a vy přijdete za mnou,“ řekl dnes František v letadle. Ve středu prý měl fyzioterapii a po ní ho koleno vždy víc bolí.

„Bude to zajímavá cesta,“ sděloval žurnalistům, kteří za ním přicházeli. Potrvá do 6. listopadu a má přispět ke zlepšení vztahů s muslimským světem. Papeže ale čeká také konfrontace s prostředím kritizovaným kvůli lidským právům. Království Bahrajn vedou menšinoví sunnité a tamní šíité poukazují na represe vůči své komunitě.

František se zúčastní mezinárodní konference Bahrajnské fórum pro dialog: Východ a Západ pro humánní soužití, sejde se se členy muslimské rady starších a bude sloužit mši na národním stadionu.

Bahrajn si od fóra slibuje, že pomůže „upevnit hodnoty míru a tolerance“.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 3. listopadu 2022 Foto: Wikimedia Commons – papež František

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář